wtorek, 23.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Monografie habilitacyjne Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Optymalizacja operatorstwa przesyłowego w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym
Habilitant:
Roman Korab
Data nadania stopnia:
16 października 2012 r.
Streszczenie:
Przedmiotem monografii są wybrane zagadnienia dotyczące operatorstwa przesyłowego, które obejmuje całokształt działań podejmowanych przez operatora systemu przesyłowego (OSP) na systemowym (hurtowym) rynku energii elektrycznej, w związku z jej dostawą do odbiorców. W sferze technicznej najważniejszym zagadnieniem jest tutaj krótkoterminowe planowanie pracy i sterowanie pracą systemu elektroenergetycznego (SEE) na poziomie sieci przesyłowej, z uwzględnieniem bezpieczeństwa dostaw, natomiast w sferze ekonomicznej prowadzenie hurtowego rynku energii, dla efektywności działania którego kluczowa jest odpowiednia alokacja kosztów towarzyszących realizacji zawartych umów handlowych. Monografia przedstawia, bazującą na koncepcji krótkookresowych cen węzłowych LMP, propozycję kompleksowego modelu rynku energii elektrycznej (mechanizmu bilansującego) dla krajowego systemu elektroenergetycznego.