piątek, 19.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Monografie habilitacyjne Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Zastosowanie zbiorów rozmytych w opisie i optymalizacji właściwości energetycznych obwodów elektrycznych jako rozwinięcie i uogólnienie metod klasycznych
Habilitant:
Krzysztof Dębowski
Data nadania stopnia:
25 września 2012 r.
Streszczenie:
W monografii przedstawiona została propozycja zastosowania zbiorów rozmytych w odniesieniu do obwodów elektrycznych, w szczególności do ich opisu i optymalizacji, w przypadku kiedy parametry układu elektrycznego (napięcie źródła, impedancja wewnętrzna, rezystancja odbiornika) nie mają stałych wartości. Podejście takie może być bardzo użyteczne w przypadku odbiorników niespokojnych, których moce czynna i bierna dla podstawowej harmonicznej podlegają zmianom w czasie. Zaprezentowane zostały metody optymalizacyjne, oparte na podejściach abstrakcyjnym i na rozmytym programowaniu matematycznym. Każdorazowo dla przedstawionego przypadku optymalizacji rozmytej zestawione zostały również wyniki optymalizacji klasycznej, przedstawione zostały również przykłady realizacji optymalizacji klasycznych w postaci symetryzacji i optymalizacji opartej na metodzie mnożników Lagrange’a.