piątek, 19.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Data nadania stopnia:
24 kwietnia 2012 r.
Streszczenie:
Transformatory prostownikowe przekształcają energię elektryczną trójfazową sieci elektroenergetyki przemysłowej na napięcie sieci trakcyjnej – dla sieci tramwajowej w Polsce 600 V dc. Stosuje się obecnie zwykle 6- lub 12-pulsowe układy połączeń transformatorów. Rozbudowując stronę wtórną transformatora o kolejne uzwojenia, można budować układy prostownicze 12-, 18-, 24- i więcej pulsowe. Zwiększanie liczby pulsów powinno prowadzić do polepszenia jakości napięcia wyprostowanego i obniżenia zawartości harmonicznych prądu generowanych do sieci elektroenergetycznej. W pracy analizowano, uwzględniając warunki zasilania, wpływ zwiększania liczby pulsów przekształtników na składowe zmienne napięcia wyprostowanego i THDI i dodatkowo, jak komplikowanie budowy transformatorów wpływa na masę i gabaryty poszczególnych konstrukcji.