sobota, 20.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Monografie habilitacyjne Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Sieci cieplne w modelowaniu pola temperatury w maszynach elektrycznych prądu przemiennego
Habilitant:
Roman Krok
Data nadania stopnia:
27 listopada 2012 r.
Streszczenie:
W monografii przedstawiono zmodyfikowane sieci cieplne opracowane przez autora dla modelowania rozkładów temperatury w maszynach elektrycznych z licznymi kanałami chłodzącymi. Sieci te uwzględniają istotne zjawiska generacji i rozpływu ciepła przez wprowadzenie optymalnych obszarów różnicowych. Autor opracował sieci cieplne dla: silników górniczych, turbogeneratorów oraz transformatorów, wykorzystywane przy ich projektowaniu oraz modernizacji w renomowanych firmach - w Polsce np. TurboCare Poland S.A. (dawniej Energoserwis S.A. Lubliniec), Damel S.A. Dąbrowa Górnicza. Modele cieplne maszyn elektrycznych sporządzone przez autora mogą być wykorzystane w systemach monitoringu temperatury w maszynach elektrycznych oraz umożliwiają wyznaczanie wartości kryterialnych dla systemów diagnostyki on-line. Wykonane programy komputerowe do obliczeń pól temperatury w maszynach prądu przemiennego były stosowane przy wykonywaniu ekspertyz awarii turbogeneratorów. Są one również pomocne przy: projektowaniu i określaniu nastawień zabezpieczeń termicznych, projektowaniu układów napędowych z silnikami górniczymi oraz wspomagają prace dotyczące określenia warunków prawidłowej eksploatacji silników górniczych i transformatorów energetycznych.