czwartek, 18.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Monografie habilitacyjne Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Badania wyładowań niezupełnych metodą emisji akustycznej i metodą elektryczną
Habilitant:
Franciszek Witos
Data nadania stopnia:
25 listopada 2008 r.
Streszczenie:
Przedmiotem monografii są metody pomiarowe oraz analiza i interpretacja wyników badań wyładowań niezupełnych (WNZ) w wybranych układach izolacyjnych. Monografia zawiera propozycje autora w zakresie rozwoju metod badania WNZ i analiz wyników badań. Ma charakter interdyscyplinarny, łącząc zagadnienia z trzech dziedzin: techniki wysokich napięć, materiałoznawstwa elektrycznego i akustyki. Początkowe rozdziały obejmują wybrane zagadnienia omawiające emisję akustyczną (EA) jako zjawisko fizyczne i jako metodę badawczą oraz opisujące WNZ na podstawie badań elektrycznych i akustycznych. W drugiej i trzeciej części monografii przedstawiono zastosowane metody badawcze i analizy wyników badań WNZ w wybranych układach izolacyjnych z zamodelowanymi źródłami wyładowań i z elementami obiektów rzeczywistych.