sobota, 20.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Monografie habilitacyjne Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Zastosowanie formalizmu Hamiltona w opisie przetwornika elektromechanicznego na przykładzie silnika reluktancyjnego
Habilitant:
Wojciech Burlikowski
Data nadania stopnia:
6 listopada 2012 r.
Streszczenie:
W pracy przedstawiono nowatorski model matematyczny przetwornika elektromechanicznego wykorzystujący równania Hamiltona w opisie przemiany elektromechanicznej. Szczegółową analizę zastosowano do przypadku 3-fazowego silnika reluktancyjnego z uzwojeniem połączonym w gwiazdę bez przewodu zerowego. Ten układ połączeń uzwojeń, mimo iż najprostszy, jest najważniejszy z praktycznego punktu widzenia. Zaproponowana procedura może być rozszerzona na dowolną liczbę faz oraz dowolny układ połączeń uzwojeń. W celu zastosowania formalizmu Hamiltona w modelu pominięto prądy wirowe oraz zjawisko histerezy.