czwartek, 25.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Monografie habilitacyjne Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Analiza i synteza rozwoju systemu elektroenergetycznego z wykorzystaniem kosztów krańcowych
Habilitant:
Henryk Kocot
Data nadania stopnia:
8 października 2013 r.
Streszczenie:
Przedmiotem monografii jest analiza rozwoju systemu elektroenergetycznego, prowadzona głównie w kontekście problemów technicznych, ale uwzględniająca również aspekty ekonomiczne i środowiskowe (otoczenie elektroenergetyki). W monografii przedstawiono metodę oceny różnych technologii wytwórczych (od wielkoskalowych do małoskalowych), z uwzględnieniem kosztów budowy i eksploatacji tych źródeł, oddziaływania ich na pracę sieci elektroenergetycznej, ich wpływu na bezpieczeństwo dostaw energii do odbiorcy oraz oddziaływania na środowisko. Aby dokonać oceny wpływu tak różnych czynników, jako narzędzie analizy wybrano koszty krańcowe. Głównymi elementami monografii są prezentacja metodyki kosztów krańcowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wyznaczania i interpretacji w systemie elektroenergetycznym, przedstawienie matematycznego modelu rozwoju systemu, ze szczegółową analizą składników proponowanej funkcji celu oraz ograniczeń (technicznych i środowiskowych), oraz przedstawienie metody wyznaczania kosztów technologii elektroenergetycznych, umożliwiających porównywanie tych technologii.