piątek, 19.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Rozprawy doktorskie Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Identyfikacja zakłóceń w wielotorowych różnopoziomowych napięciowo liniach elektroenergetycznych
Doktorant:
Rafał Kumala
Promotor:
prof dr hab. inż. Paweł Sowa
Recenzenci:
prof. dr hab. inż. Jan Iżykowski - Politechnika Wrocławska - recenzja
prof. dr hab. inż. Adrian Halinka - Politechnika Śląska - recenzja
Dziedzina nauk technicznych. Dyscyplina naukowa:
elektrotechnika
Data obrony rozprawy:
5 grudnia 2016 r.    (zaproszenie )
Data nadania stopnia:
20 grudnia 2016 r.
Streszczenie:
Celem niniejszej pracy było określenie takich stanów zakłóceniowych podczas pracy SEE zawierających w swojej strukturze wielotorowe linie wielonapięciowe (WLW), które jest trudno wykryć w warunkach rzeczywistych oraz poprawnie zidentyfikować, a które mogą być potencjalnym źródłem rozwijania się awarii na otoczenie sieciowe WLW, a w skrajnych przypadkach – doprowadzić do blackoutu. Badania zostały przeprowadzone pod kątem określenia możliwych zagrożeń dla SEE podczas złożonych zakłóceń zwarciowych (ZZZ) tj. zwarć pomiędzy torami prądowymi WLW o różnych napięciach znamionowych. W pracy zamodelowano i zbadano pod kątem analizy ZZZ rzeczywiste fragmenty sieci przesyłowej KSE, w których zlokalizowane są WLW. Określono ekstremalne wartości przepięć oraz udarów prądowych, jakie mogą pojawić się w fazach zwartych i „zdrowych” badanych WLW podczas ZZZ o charakterze niejednoczesnym. Opracowano algorytm redukcji systemu pierwotnego dla fragmentów SEE zawierających w swojej strukturze WLW oraz model WLW wykreowany w pakiecie ATP-EMTP. Ponadto w pracy zaproponowano współczynniki prądowe i napięciowe będące podstawą do opracowania algorytmu służącego do prawidłowej detekcji oraz identyfikacji ZZZ w rzeczywistych układach sieciowych. Badania symulacyjne obejmowały również porównanie wybranych zakłóceń dla WLW pracujących na konstrukcjach kratowych i stalowych słupach pełnościennych.