piątek, 19.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Rozprawy doktorskie Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Obszarowa adaptacyjna automatyka zabezpieczeniowa linii elektroenergetycznych WN z odczepowo przyłączonymi źródłami wiatrowymi
Doktorant:
Mateusz Szablicki
Promotor:
dr hab. inż. Adrian Halinka, prof. Pol. Śl.
Recenzenci:
prof. dr hab. inż. Jan Iżykowski - Politechnika Wrocławska
prof. dr hab. inż. Paweł Sowa - Politechnika Śląska
Dziedzina nauk technicznych. Dyscyplina naukowa:
elektrotechnika
Data obrony rozprawy:
4 czerwca 2013 r.
Data nadania stopnia:
25 czerwca 2013 r.
Streszczenie:
Obserwowany kierunek rozwoju systemu elektroenergetycznego cechuje się decentralizacją sektora wytwórczego oraz tworzeniem sieci Smart Grid. Powoduje to zmianę w funkcjonalności pracy sieci elektroenergetycznych. W wielu przypadkach istniejące struktury elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej nie są w stanie właściwie realizować powierzone zadania. Potwierdzają to przeprowadzone pogłębione analizy określające skalę możliwych nieprawidłowości działania zabezpieczeń odległościowych linii sieci dystrybucyjnej WN z odczepowo przyłączonymi źródłami wiatrowymi. Dowodzą one, że obecność w strukturze sieci lokalnego źródła nawet o niewielkiej mocy może prowadzić do niewłaściwego działania tych zabezpieczeń zagrażającego bezpieczeństwu pracy systemu elektroenergetycznego. Implikuje to konieczność poszukiwania sposobów ograniczających wpływ pracy lokalnych źródeł wytwórczych na funkcjonowanie zabezpieczeń odległościowych. W rozprawie przedstawiono koncepcję Obszarowej Automatyki Zabezpieczeniowej Układów Odczepowych (OAZUO) dedykowaną układom sieciowym złożonym funkcjonalnie i konfiguracyjnie. W proponowanej koncepcji OAZUO jest traktowana jako zaawansowana struktura „wielowymiarowa”. Realizację OAZUO oparto na systemie wieloagentowym, który zalicza się do rozległych systemów automatyki o znacznym stopniu złożoności. OAZUO jest predestynowana do realizacji zadań automatyki zabezpieczeniowej, automatyki Smart Grid oraz innych typów automatyki elektroenergetycznej na poziomie lokalnym i obszarowym. W proponowanej koncepcji sformułowano nowe metody wyznaczania impedancji dedykowane liniom bezodczepowym, liniom z jednym odczepem oraz liniom n-odczepowym. Badania symulacyjne wykazały użyteczność opracowanych metod, które zapewnią poprawne działanie zabezpieczeń odległościowych w różnorodnych warunkach zwarciowych.