czwartek, 25.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Rozprawy doktorskie Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Uogólniony model odcinkowo-liniowy przekształtnika energoelektronicznego
Doktorant:
Piotr Siewniak
Promotor:
dr hab. inż. Bogusław Grzesik, prof. Pol. Śl.
Recenzenci:
prof. dr hab. inż. Marian P.Kaźmierkowski - Politechnika Warszawska
prof. dr hab. inż. Marian Pasko
Dziedzina nauk technicznych. Dyscyplina naukowa:
elektrotechnika
Data obrony rozprawy:
30 czerwca 2014 r.
Data nadania stopnia:
1 lipca 2014 r.
Streszczenie:
W rozprawie przedstawiono uogólniony model odcinkowo-liniowy (GMD) przekształtnika energoelektronicznego DC-DC (PE). Jest to nowy, wielkosygnałowy model PE. Idea GMD polega na określeniu „wzoru” zachowania dynamicznego trajektorii PE na ścianach jego struktury komutacji, która stanowi geometryczny model komutacji PE w przestrzeni stanów. Pozwala to na ustalenie kierunku ewolucji trajektorii PE na tych ścianach. Może on być: albo „wchodzący” do określonych regionów pracy PE w przestrzeni stanów, albo „wychodzący” z tych regionów. Dlatego też, taka lokalna dynamika PE może być traktowana, jako logiczna (dwustanowa). Jest to dynamika uogólniona. W praktyce, GMD może być wykorzystany do analizy stabilności PE. Przy czym, dotyczy to zarówno analizy wielkosygnałowej, asymptotycznej stabilności Lyapunova, jak również analizy stabilności praktycznej PE. Oba te zastosowania GMD są rozpatrywane w rozprawie. W szczególności, omówiono nowe metody analizy wymienionych powyżej rodzajów stabilności PE, które są całkowicie odmienne od metody bezpośredniej. Przy tym, bazę dla analizy stabilności Lyapunova PE stanowi globalny graf stabilności, jako uogólniony GMD. Ponadto, przedstawiono ideę, cele i zasady zorientowanego projektowo podejścia do analizy stabilności praktycznej PE.
Załączniki:
Najważniejsze publikacje autora