piątek, 19.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Rozprawy doktorskie Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Analiza właściwości generatorów sygnałów pseudolosowych zbudowanych na rejestrach przesuwnych
Doktorant:
Rafał Stępień
Promotor:
prof. dr hab. inż. Janusz Walczak
Recenzenci:
dr hab. inż. Marian Kampik, prof. Pol. Śl.
dr hab. inż. Andrzej Rybarczyk, prof. Pol. Poz. - Politechnika Poznańska
Dziedzina nauk technicznych. Dyscyplina naukowa:
elektronika
Data obrony rozprawy:
7 października 2014 r.
Data nadania stopnia:
21 października 2014 r.
Streszczenie:
Przedstawiona praca dotyczy analizy właściwości generatorów sygnałów pseudolosowych zbudowanych na rejestrach przesuwnych. W ramach pracy przeprowadzono syntezę trzech struktur generatorów, konstrukcję modeli matematycznych tych generatorów i analizę właściwości sygnałów pseudolosowych, których źródłem są wymienione układy generacyjne. Badania przeprowadzone były zarówno metodami matematyki dyskretnej, metodami symulacyjnymi a także metodami umożliwiającymi doświadczalną analizę wykonanych fizycznie układów generacyjnych. Porównawczą analizę statystyczną właściwości sygnałów pseudolosowych prowadzono zarówno z wykorzystaniem metod statystyki klasycznej (wyznaczanie momentów sygnałów, analizy widmowej, testów kompresji) jak i specjalizowanych pakietów statystycznych DIEHARD, NIST STS 2.1.1, ENT. Z przeprowadzonych analiz wynika, że najlepsze parametry statystyczne mają prawidłowo zaprojektowane generatory z dynamiczną, liniową pętlą sprzężenia zwrotnego – DLFSR. W pracy przedstawiono przykładowe implementacje rozważanych generatorów, które zostały wykonane w układach mikroprocesorowych oraz FPGA.