sobota, 20.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Recenzenci:
prof. dr hab. inż. Marian Kaźmierkowski - Politechnika Warszawska
prof. dr hab. inż. Tadeusz Glinka - Politechnika Śląska
Dziedzina nauk technicznych. Dyscyplina naukowa:
elektrotechnika
Data obrony rozprawy:
7 września 2016 r.    (zaproszenie )
Data nadania stopnia:
13 września 2016 r.
Streszczenie:
W pracy zamieszczono analizę wybranych metod sterowania bezczujnikowego pod kątem możliwości ich implementacji w wysokoobrotowych silnikach PM BLDC. Duży nacisk położono również na analizę wybranych konstrukcji silników wysokoobrotowych, mając na uwadze, w szczególności, możliwość ich sterowania wybranymi metodami bezczujnikowymi. W wyniku przeprowadzonej analizy, dokonano wyboru jednej z metod sterowania bezczujnikowego, dla której następnie przebadano zakres sterowalności. W oparciu o wybraną metodę opracowano bezczujnikowy układ sterowania.

The doctoral thesis contains an analysis of selected sensorless control methods paying special attention to possibility of implementation of the methods in the high-speed PM BLDC motors. Also high emphasis has been placed on the analysis of selected high-speed motor designs and the possibility of control of the motors by the sensorless methods. As a result of the analysis one sensorless control method has been chosen. For the method, range of controllability has been examined. Finally, based on the selected method, the sensorless control system was carried out.