piątek, 19.04.2024 - tydzień (P)arzysty
Badania Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Badania rozkładu pól magnetycznych w urządzeniach elektromagnetycznych z wykorzystaniem efektów magnetooptycznych w światłowodach
Termin realizacji: ...
Kierownik:
dr hab. inż. Zdzisław Życki, prof. nzw. IEI w Warszawie
Źródło finansowania:
MNiSW
Opis:
W ramach projektu pracownicy Katedry Optoelektroniki opracowali i wykonali światłowodowy czujnik pola magnetycznego dla zastosowania w maszynach elektrycznych. Na podstawie zdobytych w trakcie realizacji projektu można stwierdzić, że czujniki mają realną szansę zastosowania w maszynach elektrycznych przy wykrywaniu pola magnetycznego o indukcji na poziomie 10 mT. Wydaje się być celowym rozwijanie badań przy wykorzystaniu innych materiałów o wysokiej czułości (również grantów żelazowych). W ramach projektu Katedra Optoelektroniki dostarczyła 6 różnych wersji światłowodowych czujników pola magnetycznego z przetwarzaniem zewnętrznym.