czwartek, 25.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty
Badania Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Innovative new High Temperature Superconducting Magnetic Energy Storage (SMES) system for High Efficient Power Quality
Termin realizacji: ...
Kierownik:
dr hab. inż. B. Grzesik prof. Pol. Śl.
Źródło finansowania:
projekt finansowany w ramach 5-programu ramowego UE
Opis:
Opracowano i wykonano kondycjoner energii elektrycznej z magazynem energii w postaci cewki nadprzewodzącej wysokotemperaturowej (SMES). Układ sterowania został oparty na systemie mikroprocesorowym z DSP TI TMS 320F2812. Przeprowadzono analizę sposobów sterowania kondycjonera, opracowano tryby pracy (ładowanie magazynu energii, kompensacja mocy biernej, kompensacja wyższych harmonicznych, reakcja na zapady i zaniki napięcia zasilania). Przeprowadzono testy z wykorzystaniem modelu zasobnika energii w postaci dławika z pomocniczym źródłem prądu, a następnie z wykorzystaniem właściwej cewki nadprzewodzącej. Wykonany kondycjoner został przekazany do wykorzystania przez głównego beneficjenta projektu firmę Trithor Niemcy.