wtorek, 16.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Sześciu nieprzypadkowych studentów Politechniki Śląskiej zaproszono wczoraj do siedziby Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Dyrektor ośrodka chciał osobiście podziękować tym, którzy w miniony weekend uratowali w Gliwicach zdrowie, a prawdopodobnie i życie wzywającej pomocy kobiecie.

Studenci Michał Częczek, Kamil Kubicki, Dawid Nowak, Łukasz Szydło, Jakub Dudys i Marcin Spannbauer spotkali się wczoraj z Arturem Borowiczem. Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach osobiście podziękował i pogratulował studentom Wydziału Elektrycznego odważnej i obywatelskiej postawy, jaką wykazali się w nocy 25 listopada. Wtedy to, słysząc wołanie ze znajdujących się w sąsiedztwie akademików ogródków działkowych, bez zastanowienia ruszyli z pomocą. Odnaleźli znajdującą się tam chorą, przemarzniętą i tracącą czucie w nogach kobietę i niezwłocznie zorganizowali akcję ratunkową. Cały czas monitorowali też funkcje życiowe poszkodowanej, zebrali wywiad medyczny, który przekazali przybyłemu na miejsce zespołowi pogotowania ratunkowego 0412. – Studenci zachowali się wspaniale, wręcz modelowo. Ich zdecydowane i mądre działanie pozwoliło ocalić tej kobiecie zdrowie, a może i życie. Ich postawa powinna być wzorem do naśladowania. Mam nadzieję, że tak się stanie – mówił dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, dziękując studentom i wręczając im nagrody.

Profesjonalne zachowanie studentów chwalili także ratownicy karetki, którzy udzielili pierwszej pomocy kobiecie. – Nie dość, że zajęli się poszkodowaną, to w dodatku bardzo profesjonalnie zorganizowali nasz przyjazd. Rozstawili się i wskazywali nam drogę, świecąc latarkami – opowiadali podczas wczorajszego spotkania Joanna Bolon-Piecuch i Benedykt Krzykowski.