czwartek, 25.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

W dniu 11 stycznia 2017 roku odbyło się noworoczne spotkanie Oddziału Gliwickiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Jako pierwszy głos zabrał Prezes Oddziału Gliwickiego dr inż. Jan Kapinos, który przywitał gości i podsumował ubiegły rok działalności Oddziału, przedstawiając szkolenia, warsztaty, wyjazdy integracyjne oraz imprezy, które miały miejsce w 2016 roku. Oddział Gliwicki liczy 774 członków zrzeszonych w 22 kołach terenowych i zakładowych. W minionym roku Oddział przeprowadził 20 kursów zawodowych dla 263 uczestników, a ponadto 14 seminariów szkoleniowych i dwie konferencje naukowe. Oddział Gliwicki SEP prowadzi również działalność wydawniczą i kronikarsko-historyczną.

Kolegium Dziekańskie Wydziału Elektrycznego reprezentował Prodziekan ds. Nauki i Organizacji dr hab. inż. Zbigniew Kaczmarczyk, prof. Pol. Śl., który złożył uczestnikom spotkania życzenia noworoczne oraz podkreślił pozytywne relacje, łączące Wydział Elektryczny z gliwickim Oddziałem SEP. Kolegium Rektorskie Politechniki Śląskiej reprezentował Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. inż. Tomasz Trawiński.

Kolejne wystąpienie Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich dr. inż. Piotra Szymczaka, poza podsumowaniem ubiegłorocznej działalności, dotyczyło przygotowań do jubileuszu 100-lecia Stowarzyszenia.

Następnie głos zabierali prezesi zaprzyjaźnionych oddziałów terenowych SEP, władze kół wchodzących w skład Oddziału Gliwickiego oraz przedstawiciele innych organizacji technicznych.

Decyzją Zarządu Głównego SEP, członkom Oddziału Gliwicko-Opolskiego, którzy znacząco przyczyniają się do rozwoju SEP i elektryki, przyznane zostały odznaki honorowe SEP i medale pamiątkowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się pracownicy Wydziału Elektrycznego:

• dr inż. Joachim Bargiel – Medal im. prof. Jana Obrąpalskiego,
  • dr hab. inż. Bogusław Grzesik, prof. Pol. Śl. – medal im. Michała Doliwo-Dobrowolskiego,
  • prof. dr hab. inż. Marian Pasko – medal im. prof. Stefana Dzieślewskiego,
  • prof. dr hab. inż. Jan Popczyk – medal im. prof. Alfonsa Hoffmana,
  • prof. dr hab. inż. Lesław Topór-Kamiński – medal im. prof. Włodzimierza Krukowskiego.

Coroczną tradycją Oddziału jest nagrodzenie najlepszych prac dyplomowych i projektów inżynierskich z zakresu elektryki, obronionych w roku 2016. Wśród wyróżnionych nie zabrakło absolwentów Wydziału Elektrycznego: I nagrodę zdobył mgr inż. Andrzej Cieniuch za pracę dyplomową "Projekt i wykonanie trójfazowego, trójpoziomowego przekształtnika NPC typu T o mocy 5 kW" (promotor: dr inż. Marcin Zygmanowski, RE5), II nagroda przypadła mgr. inż. Damianowi Błaszczokowi za pracę dyplomową "Projekt i wykonanie prototypu trójfazowego analizatora jakości energii elektrycznej" (promotor: dr hab. inż. Tomasz Trawiński, RE6), III nagroda została przyznana ex-equo inż. Łukaszowi Dróżdż za projekt inżynierski "Mikroprocesorowy rejestrator wielozmiennych sygnałów elektrycznych" (promotor: dr inż. Janusz Tokarski, RE2) oraz mgr. inż. Szymonowi Fidewicz za pracę dyplomową "Badania częstotliwościowe algorytmu decyzyjnego zabezpieczenia nadprądowego" (promotor: dr inż. Mateusz Szablicki, RE1).

Spotkanie zakończył występ pani Izabeli Witwickiej – solistki operowej i operetkowej oraz spotkanie koleżeńskie.

Noworoczne Spotkanie Oddziału Gliwickiego SEP