czwartek, 18.04.2024 - tydzień (P)arzysty

W dniach od 8 do 12 maja w Zurychu odbyła się runda finałowa międzynarodowego konkursu “EESTech Challenge”, który został zorganizowany przez Electrical Engineering Students' European Association EESTEC (eestec.net).

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było uczenie maszynowe oraz sztuczna inteligencja. Każdy z 16 komitetów organizacji EESTEC odpowiedzialny był za organizację rundy lokalnej. W konkursie wzięło udział prawie 400 studentów z całej Europy. Do finału w Zurychu zakwalifikowały się jedynie zwycięskie drużyny rund lokalnych. Reprezentantami naszej uczelni, choć nie jedynymi Polakami podczas finałów, byli studenci trzeciego roku Wydziału Elektrycznego: Artur Piguła (kierunek Informatyka), Maciej Klimas (kierunek Elektrotechnika) oraz Radosław Gałkiewicz (kierunek Informatyka).

Uczestnicy konkursu tak opisują wydarzenie:

Naszą wyprawę do Zurychu jednomyślnie uważamy za świetną przygodę! EESTech Challenge 2017 nie tylko umożliwił nam poszerzenie wiedzy z zakresu uczenia maszynowego, ale również zapewnił świetną zabawę. Mieliśmy okazję nawiązać wiele przyjaźni z osobami z całej Europy, wymienić się poglądami i doświadczeniami. Pobyt w Szwajcarii, pomimo bardzo ciężkiego 24-godzinnego wysiłku programowania, dał nam chwilę wypoczynku poprzez zorganizowane wycieczki i atrakcje. W czasie kilku dni, które spędziliśmy za granicą zwiedziliśmy Zurych i jego okolice.

Sam konkurs był bardzo wymagający, również ze względu na dość ograniczony zestaw danych jakie otrzymaliśmy do pomocy w przygotowaniu programu, ale daliśmy z siebie wszystko i jesteśmy zadowoleni z wyniku naszej drużyny. Oczywiście zawsze może być lepiej i dlatego najprawdopodobniej za rok znów podejmiemy próbę sił w EESTech Challenge”.

Na koniec chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować Panu Dziekanowi Wydziału Elektrycznego prof. dr. hab. inż. Pawłowi Sowie za wsparcie finansowe oraz dr. hab. inż. Dariuszowi Grabowskiemu - bez pomocy którego runda lokalna w Gliwicach nie odbyłaby się.