piątek, 29.03.2024 - tydzień (N)ieparzysty

W ramach współpracy z największymi uczelniami technicznymi w Polsce, firma Kongsberg Automotive Pruszków organizuje dla studentów kierunków technicznych warsztaty praktycznego zastosowania kompetencji inżynierskich. W trakcie spotkań ze specjalistami branży motoryzacyjnej, uczestnicy mają okazję poznać tajniki pracy w międzynarodowych zakładach przemysłowych. Już 8 czerwca, młodzi inżynierowie z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej na kilka godzin wcielą się w role organizatorów oraz uczestników standardowych procesów produkcyjnych. Kolejne warsztaty odbędą na kolejnego dnia na Wydziale Elektrycznym.

Celem warsztatów, organizowanych przez Kongsberg Automotive Pruszków, jest zapoznanie studentów z praktycznym zastosowaniem kompetencji inżynierskich w procesach produkcyjnych. Od kwietnia do czerwca spotkania organizowane są na dziewięciu wydziałach największych uczelni technicznych w Polsce. W czwartek 8 czerwca w godz. 10:00-15:00 (w sali B104), zespół doświadczonych inżynierów odwiedzi Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej. Zainteresowani studenci zamiast tradycyjnego wykładu będą mogli uczestniczyć w grze symulacyjnej, w trakcie której poznają najważniejsze narzędzia lean (metody szczupłego wytwarzania) oraz narzędzia wykorzystywane w zarządzaniu inżynierii produkcji. Dzięki tej innowacyjnej formie warsztatowej, młodzi inżynierowie będą mieli okazję wcielić się w role organizatorów oraz uczestników tradycyjnego procesu produkcyjnego, a także odczuć smak sukcesu, gdy wydajność stworzonej przez nich fabryki wzrosła o kilkadziesiąt procent. Więcej informacji na plakacie.

Stworzona przez nas formuła gry symulacyjnej pozwala zapoznać uczestników z takimi pojęciami jak: 5S, 7 strat, czynności dodające i niedodające wartości w procesach produkcyjnych, FMEA, takt time czy TPM. Podczas warsztatów studenci stają się pracownikami linii produkcyjnej, klientami oraz inżynierami i mają możliwość zaproponowania swoich rozwiązań dotyczących wdrożenia usprawnień w kolejnych rundach rozgrywanej gry. Cały proces ma pokazać studentom, jak skutecznie optymalizować poszczególne procesy oraz maksymalne eliminować straty – tłumaczy Tomasz Mikłosz, Continuous Improvement Manager w Kongsberg Automotive Pruszków, koordynator warsztatów KA Lean Tours.

Jak wskazują eksperci z firmy Kongsberg Automotive Pruszków, absolwentom kierunków technicznych częstokrotnie brakuje umiejętności praktycznych, które w pracy inżyniera wymagane są od początku kariery. Dlatego też spółka zdecydowała się na organizację warsztatów z prezentacją kompetencji, jakie powinien posiadać kandydat do pracy na stanowisku: inżyniera procesu, inżyniera nowych technologii, inżyniera automatyka/robotyka oraz inżyniera jakości.

To istotna kwestia, by w trakcie edukacji studenci mieli możliwość praktycznego poznawania kompetencji, potrzebnych do pracy w zakładach produkcyjnych. Obecnie, dzięki współpracy z firmą Kongsberg Automotive Pruszków, jesteśmy w stanie zapewnić naszym studentom dostęp do branży motoryzacyjnej. Z pewnością wzbogaca to ich wiedzę i umiejętności. Doświadczenia poznawcze, takie jak zostaną zaprezentowane podczas warsztatu, mogą mieć realne przełożenie na dalsze efekty pracy studentów – mówi dr hab. inż. Barbara Kulesz z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.