W dniu 27 maja na zaproszenie Urzędu Miasta Żory, Fundacji Teano i Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, w ramach projektu „Festiwal Nauki i Techniki Żory 2017 – Kulturalnie o Nauce – Inicjatywa Lokalna w Kulturze Żory 2017”, dr hab. inż. Krzysztof Dębowski przedstawił prezentację pt.: „Klastry energii i energetyka prosumencka – kierunki rozwoju”. W prezentacji zostały przedstawione aktualne informacje dotyczące sytuacji na rynku energii elektrycznej oraz przewidywane zmiany związane z prognozowanym zwiększaniem się wpływu niezależnych inwestorów i prosumentów na sytuację na tym rynku. Odzwierciedleniem aktualności tematyki była ciekawa dyskusja po zakończonej prezentacji. Program Festiwal Nauki i Techniki został przedstawiony w załączonych plikach.