wtorek, 23.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty
logoPolSl2019 2logoRE100
Wydział Elektryczny

Czterdzieści jeden razy w ciągu czterdziestu dwóch lat! Wszystko zaczęło się już bardzo dawno temu, ale na szczęście i to prawie nieprzerwanie, wszystko trwa nadal. W dniach 16-19 maja 2018 roku odbyła się jedna z największych i najbardziej uznanych w Polsce konferencji poświęcona szeroko rozumianej elektrotechnice. Mowa o XLI Konferencji z Podstaw Elektrotechniki i Teorii Obwodów SPETO. Konferencja ta objęta jest patronatem wielu uznanych organizacji, takich jak Polska Akademia Nauk PAN, Polskiej Sekcji IEEE czy też Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej PTETiS. Pieczę nad merytoryczną częścią konferencji sprawuje Komitet Programowy, którego przewodniczącym jest wspaniały naukowiec i dydaktyk prof. Stanisław Bolkowski, doktor Honoris Causa Politechniki Śląskiej. Organizacją konferencji zajmuje się Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem prof. Mariana Pasko.

Podobnie jak w zeszłym roku konferencja została zorganizowana w górskim otoczeniu Beskidów. Uczestników ugościł tym razem ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Muflon znajdujący się w malowniczym Ustroniu. Wybór ośrodka podyktowany był między innymi przepięknym widokiem na Czantorię, a także możliwością zorganizowania pieszej lub zmotoryzowanej wycieczki na Równicę. Tegoroczny ośrodek stanął na wysokości zadania, a uczestnicy byli bardzo zadowoleni z gościny.

Tematyka konferencji jest podzielona na sekcje i obejmuje następujące zagadnienia:

  • pole elektromagnetyczne,
  • teorii obwodów i sygnałów,
  • analiza, synteza i optymalizacja,
  • informatyka,
  • nowe technologie,
  • edukacja w elektrotechnice teoretycznej.

Uczestnicy przedstawiają swoje artykuły na sesjach posterowych (plakatowych), a za sugestią recenzentów także w formie referatów.

W konferencji uczestniczyli znamienici przedstawiciele polskich i zagranicznych ośrodków naukowych. Uroczystego otwarcia dokonał już tradycyjnie prof. Stanisław Bolkowski, witali także dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej prof. Paweł Sowa oraz dyrektor Instytutu Elektrotechniki i Informatyki prof. Stefan Paszek.

W konferencji uczestniczyli m.in. przewodniczący Komitetu Elektrotechniki PAN prof. Andrzej Demenko, członek rzeczywisty PAN oraz wielokrotny doktor honoris causa prof. Tadeusz Kaczorek, prof. Wolfgang Mathis reprezentujący Institut für Theoretische Elektrotechnik z Hanoweru oraz prorektor Politechniki Śląskiej prof. Tomasz Trawiński.

XLI SPETO cieszyło się w tym roku dużym zainteresowaniem. Przedstawiono 52 artykuły 91 autorów z 15 ośrodków naukowych, każdy recenzowany przez co najmniej dwóch recenzentów z Komitetu Programowego. Efekty pracy naukowców zamieszczane są w drukowanych materiałach konferencyjnych (skrócona wersja) oraz rozszerzona po dodatkowych pozytywnych recenzjach w ministerialnie punktowanym periodyku „Zeszyty Elektryka” jak również „Przeglądzie Elektrotechnicznym”, a nawet w Archives of Electrical Engineering wydawanym przez PAN.

Niestety wiele krajowych konferencji traci na popularności, związane jest to przede wszystkim z kryteriami punktowo-ilościowymi stosowanymi przez ministerstwo podczas parametryzacji ośrodków naukowych. Zdaje się to jednak nie dotykać naszej konferencji. Atmosfera jest wspaniała, poziom naukowy wysoki i dla wielu autorów majowa konferencja SPETO jest obowiązkowym punktem w rocznym kalendarium.

Konferencję tradycyjnie rozpoczęto od referatów monograficznych. W tym roku usłyszeliśmy referat zaprezentowany przez prof. Andrzeja Brykalskiego „Od niestacjonarnych pól opisywanych równaniem przewodnictwa do pól stałych czasowych i transmitancji operatorowych”.

Drugim referatem monograficznym był referat prof. Jacka Starzyńskiego o tajemniczym tytule „Impulsowa broń elektromagnetyczna”. Prezentacja ta była bardzo trudna dla profesora gdyż większość badań jest finansowana przez wojsko i ściśle tajna.

Oprócz referatów naukowych, prof. Jerzy Hickiewicz, który od kilkunastu lat zajmuje się historią elektryki, przedstawił wspaniały referat na temat prezydenta Ignacego Mościckiego i jego wkładu naukowego w elektrotechnikę. Dla wielu osób ta część życia naszego znamienitego prezydenta nie jest w ogóle znana.

W kolejnych dniach autorzy przedstawiali efekty swojej pracy na sesjach posterowych i w formie wygłaszanych referatów.

Sesje posterowe są obecnie podstawą merytorycznej części większości konferencji naukowych. Plakaty wykonane były na bardzo wysokim poziomie graficznym, a wydłużony czas takich sesji w stosunku do sesji referatowych sprzyjał długim merytorycznym dyskusjom. Podczas referatu prelegent musi najczęściej zmierzyć się zaledwie z kilkoma pytaniami z sali, sesje plakatowe, to stałe zainteresowanie efektami pracy autorów bez presji czasu narzucanego przez chairmenów.

Organizatorzy konferencji starają się także umilić czas uczestnikom poza sesjami naukowymi. To w końcu właśnie w czasie takich chwil „wolnych” poziom dyskusji naukowych jest największy. Tu następuje międzyuczelniana kooperacja, wymieniane są poglądy, komentowane odkrycia. To w czasie takich chwil niejednokrotnie niewinne sugestie osoby, wydawałoby się postronnej, posuwają naukowe odkrycia daleko do przodu. Pierwszego dnia konferencji, wieczorem, zorganizowano uroczysty bankiet, a dni następne zakończono spotkaniami przy grillu. Pieczonym rarytasom nikt nie odmawiał, a czas umilała góralska muzyka, jakże pasująca do pięknej okolicy.

Tradycją stało się także organizowanie wycieczki turystycznej. W tym roku goście naszej konferencji odwiedzili Cieszyn i to zarówno ten po Polskiej jak i po Czeskiej stronie granicy. Kulminacją wycieczki było zwiedzanie cieszyńskiego browaru zamkowego i degustacja produkowanych tam, na oryginalnych i ponad 100 letnich urządzeniach, piw.

Podsumowując konferencję należy stwierdzić, że pomimo wielu trudności, najczęściej finansowych, spotykanych w ośrodkach naukowych, XLI SPETO cieszyło się dużą popularnością. Organizatorzy mają nadzieję, że tak pozostanie! Mało która, krajowa konferencja, może powiedzieć o sobie, że nieprzerwanie odbywa się już ponad 41 lat. Do zobaczenia za rok!