wtorek, 07.07.2020 - tydzień (P)arzysty

Pierwszy człowiek, który okrążył kulę ziemską samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną, niezwykły wizjoner i innowator – Bertrand Piccard – otrzyma tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. Uroczystość odbędzie się 5 grudnia o godz. 11.00 w Auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18B w Gliwicach.

Bertrand Piccard poświęcił swoje życie zawodowe nauce. Jest lekarzem specjalizującym się w psychiatrii, ale to osiągnięcia w dziedzinie nowoczesnych technologii sprawiły, że jego nazwisko znalazło się na ustach całego świata. Dwukrotnie okrążył kulę ziemską – najpierw balonem, a następnie samolotem własnego pomysłu, zasilanym wyłącznie energią słoneczną. Swymi dokonaniami chciał pokazać, że latanie bez zużycia nawet kropli paliwa, a tym samym bez szkody dla środowiska, jest możliwe.

Wraz z żoną Michele powołał do życia fundację Solar Impulse, której najnowszym przedsięwzięciem jest projekt World Alliance for Efficient Solutions, który ma na celu wybór 1000 propozycji nie tylko przyjaznych dla środowiska, ale też finansowo opłacalnych dla przedsiębiorców.

Wręczeniu tytułu doktora honoris causa dr. Bertrandowi Piccardowi będzie towarzyszyć interdyscyplinarna konferencja naukowa „Innowacyjne działania Politechniki Śląskiej na rzecz ochrony klimatu i środowiska”. Rozpocznie się ona o godz. 13.30 w auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jej uroczystego otwarcia dokona m.in. nowy doktor honoris causa gliwickiej uczelni.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się tutaj.

Program konferencji naukowej jest dostępny tutaj.

Zgłoszenia do udziału w konferencji z podaniem imienia i nazwiska oraz nazwy instytucji można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Piccard ikona