wtorek, 07.07.2020 - tydzień (P)arzysty

Jakie zmiany w energetyce spowoduje wprowadzenie do sieci energii ze źródeł odnawialnych, jaki wpływ na stabilność systemu będzie mieć rozwój elektromobilności oraz jakie zadania stoją przed inżynierami w niedalekiej przyszłości – m.in. na te pytania odpowiedzi szukało Studenckie Koło Naukowe ItSEE działające przy Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. We wtorek (13.11.2018) zorganizowano seminarium pt. Elementy nowoczesnego systemu elektroenergetycznego: Smart Power Station…

Główny przedmiotem seminarium była spodziewana transformacja systemów elektroenergetycznych, która stawia zupełnie nowe wymagania w zakresie organizowania struktur sieci elektroenergetycznych oraz zasad ich funkcjonowania. Determinuje to m.in. zmianę oczekiwań pracodawców stawianych inżynierom kształconym na naszym Wydziale. Zaprezentowano najnowsze rozwiązania z zakresu Smart Grid wdrażane przez firmę ZPUE, w tym Smart Power Station, stanowiące istotne elementy systemu elektroenergetycznego przyszłości.

1

Podczas seminarium poruszono także rocznicowy wątek 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym przedstawiono wyzwania towarzyszące początkom polskiej energetyki. Szczegółowo tematykę tą przedstawił Pan Jacek Windys – pracownik firmy ZPUE S.A., fachowiec sektora elektroenergetyki, który na zakończenie przekazał zaproszenie członkom Studenckiego Koła Naukowego ItSEE oraz zainteresowanych studentów do wizytacji firmy ZPUE.

1

Seminarium to efekt współpracy naszego Wydziału z ZPUE S.A. W listopadzie ub. r. w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów zostało otwarte Laboratorium Patronackie ZPUE S.A. Na wyposażeniu laboratorium znalazły się m.in.: nowoczesna aparatura łączeniowa stosowana w sieciach napowietrznych średniego napięcia oraz rozdzielnice niskiego i średniego napięcia. Laboratorium te służy studentom do zdobywania praktycznych doświadczeń.