sobota, 20.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Konkurs Wielkie Wyzwanie: Energia, zorganizowany przez NCBiR, miał za zadanie: opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób. Była to pierwsza polska edycja tego konkursu, który toczył się w latach 2019-2021. Do zawodów zgłosiło się 200 drużyny. Drogą eliminacji wstępnej do rozgrywki półfinałowej zakwalifikowano 48 drużyn. W ścisłym finale rywalizowało 10 drużyn w tym dwie, których trzon stanowili pracownicy oraz studenci Politechniki Śląskiej. Drużyny z naszej Uczelni wywalczyły w klasyfikacji końcowej: 2 miejsce (drużyna Chinook Team) i 7 miejsce (drużyna Silesian Wind Generator). Warto nadmienić, że finał konkursu został zorganizowany 15-16.10.2021r. w Warszawie na płycie głównej stadionu PGE Narodowy.

Zwycięzcą konkursu Wielkie Wyzwanie: Energia została drużyna MMB Team z Gdańska. Nagrodę specjalną w kategorii „wzornictwo” publiczność przyznała konstruktorom z zespołu Panel Wiatrowy.

Zespół z Politechniki Śląskiej, który skonstruował dwie turbiny wiatrowe, składał się z następujących osób:

• dr hab inż. Zbigniew Buliński, dr inż. Tomasz Krysiński, mgr inż. Łukasz Marzec, mgr inż. Jakub Tumidajski, inż. Piotr Eliasz (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Katedra Techniki Cieplnej),
  • dr inż. Aleksander Bodora, dr inż. Arkadiusz Domoracki, dr inż. Janusz Hetmańczyk, dr inż. Andrzej Latko, dr inż. Jarosław Michalak (Wydział Elektryczny, Katedra Energoelektroniki Napędu Elektrycznego i Robotyki),
  • dr inż. Sebastian Pawlak (Wydział Mechaniczny Technologiczny, Laboratorium Naukowo-Dydaktyczne Nanotechnologii i Technologii Materiałowych),
  • konstruktor Bartłomiej Holik (firma TB Technology).

Należy podkreślić, że zespół składał się z reprezentantów różnych Wydziałów Politechniki. Wynikało to przede wszystkim z multidyscyplinarnego charakteru wyzwania konkursowego. Podjęta współpraca ugruntowała dobre relacje i przyczyniła się do odniesionego sukcesu.

Serdecznie gratulujemy zespołowi entuzjastów z Politechniki Śląskiej!

Dziękujemy za trud włożony w rozwój i promowanie energetyki wiatrowej oraz upowszechnianie dobrej marki Politechniki Śląskiej!

„Wielkie Wyzwanie” to unikalna formuła nawiązująca do konkursów typu Grand Challenge zapoczątkowanych w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z ekspertami naukowymi stawia wyzwanie badawcze, które jest technologiczną odpowiedzią na ważny, istniejący problem społeczny. Do rozwiązania zapraszane jest szerokie grono uczestników – od naukowców i przedsiębiorców, przez studentów i koła studenckie, po innowatorów oraz „garażowych” wynalazców i pasjonatów.

Foto1