czwartek, 28.03.2024 - tydzień (N)ieparzysty

W dniach 19-21.11.2021 r. członkowie Oddziału Gliwickiego SEP z Koła nr 19 przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej brali udział w Ogólnopolskich Dniach Młodego Elektryka we Wrocławiu.

Pierwszy dzień wydarzenia zainaugurował Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej – prof. dr hab. inż. Waldemar Rebizant, po czym głos zabrał Prezes SEP – dr inż. Piotr Szymczak, a następnie – Prezes Oddziału Wrocławskiego SEP, dr inż. Andrzej Hachoł. Tego samego dnia miał miejsce panel dyskusyjny, na którym poruszony został temat energetyki naszego kraju w XXI wieku w perspektywie kilkudziesięciu lat. Przedstawiona została sytuacja Polski oraz wskazane zostały możliwe kierunki rozwoju, a także rozmawiano o wadach i zaletach wyborów, które my – jako Polacy – możemy podjąć w najbliższym czasie. Moderatorem debaty był Sekretarz Generalny SEP – dr inż. Jacek Nowicki, a osobami biorącymi udział w dyskusji byli: dr hab. inż. Halina Pawlak-Kruczek z Politechniki Wrocławskiej, mgr Remigiusz Nowakowski – Prezes Zarządu Fundacji – Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, dr inż. Jerzy Łaskawiec – Prezes Zarządu Południowo-Zachodniej Grupy Energetycznej Sp. z o.o. oraz dr Przemysław Zaleski z Wydziału Zarządzania Politechniki Wrocław¬skiej. Następnie przeprowadzona została debata z Prezesem SEP, podczas której uczestnicy ODME mogli zadawać gościowi pytania. Jednym z ważniejszych tematów, poruszonych podczas tej konwersacji, było przedstawienie skutecznego sposobu na zachęcenie ludzi do angażowania się w życie koła SEP. Rozmawiano także o sposobach na zachęcenie nowych ludzi do zapisywania się do kół studenckich SEP. W tym samym dniu przeprowadzono również część teoretyczną Ligi Elektryków, podczas której nasi delegaci zdobyli drugie miejsce. Po tej części wszyscy udali się na obiad, po którym równie chętnie udali się na spacer. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmuje Politechnika Wrocławska, oraz to, że kampus przedzielony jest rzeką, zbudowana została kolej linowa przewożąca studentów – również z tej atrakcji udało się skorzystać gościom.

Podczas drugiego dnia miejsce miały prelekcje z gośćmi, którzy uczestniczyli w nich zarówno stacjonarnie, jak i online. Wykłady dotyczyły obecnej oraz przyszłej sytuacji energetycznej naszego kraju, ale nie tylko. Uczestnikom przedstawiono także dostępne rozwiązania, dotyczące energetyki jądrowej – samej technologii oraz poszczególnych rodzajów generatorów, które obecnie są produkowane lub ich instalacja odbędzie się w najbliższej przyszłości. Część wykładowa zakończyła się wystąpieniem związanym z umiejętnościami miękkimi. Po krótkim czasie wolnym zaproszono uczestników do drugiej części Ligi Elektryków – do części praktycznej. W tej rundzie nasi koledzy z Koła nr 19 OGl SEP zajęli pierwsze miejsce i finalnie z dwóch rund uzyskali najwyższą liczbę punktów i zdobyli pierwsze miejsce!

O godz. 20.30 rozpoczął się uroczysty bankiet, na którym wręczono nagrody drużynom za zdobycie poszczególnych miejsc oraz podziękowania dla wszystkich oddziałów za to, że tak licznie uczestniczyli w tegorocznych ODME. Bankiet zakończył się wczesnym porankiem – wszyscy bawili się znakomicie.

Podczas ODME odbyło się również spotkanie Studenckiej Rady Koordynacyjnej SEP, na którym delegaci z kół z poszczególnych regionów Polski wymieniali się swoimi doświadczeniami oraz uwagami dotyczącymi pracy SEP, a także swoich kół. Przedstawiono również sprawozdanie z działalności SRK za kończący się rok. Wybrany również został nowy zarząd SRK, na którego czele stanął Jakub Kaak, a nasz kolega z Oddziału Gliwickiego SEP – Mateusz Armata – został wybrany na Sekretarza SRK SEP. Gratulujemy mu i życzymy sukcesów!

Paweł Smołka
Prezes Koła nr 19 OGl SEP