czwartek, 28.03.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Z wielką przyjemnością i dumą informujemy, że projekt, pomysłowość i praca Pracowników Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki po raz kolejny zostały docenione. Zespół, w skład którego wchodzi dr inż. Andrzej Latko, dr inż. Janusz Hetmańczyk, dr inż. Jarosław Michalak, dr inż. Arkadiusz Domoracki oraz dr inż. Aleksander Bodora (Fot. 1) opracował innowacyjny przekształtnik energoelektroniczny, umożliwiający wysokosprawne pozyskiwane energii elektrycznej z turbin wiatrowych o pionowych osiach obrotu.

Fot. 1. Pracownicy Katedry KENER na tle konkursowych turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu

Nasi pracownicy swoje prace prowadzili w szerokim zespole naukowców z Politechniki Śląskiej. Współpracowali z Kolegami z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz z Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Wspólnie stworzyli zespół pod nazwą „Silesian Wind Generator”. Opracowane rozwiązania najpierw uzyskały wysokie lokaty (drugą i siódmą) w konkursie o nazwie „Wielkie Wyzwanie – Energia!”, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (o czym informowaliśmy już wcześniej), a niedawno zostały docenione również w ogólnopolskim konkursie „Program Grantowy ING”. Kapituła konkursu doceniła dotychczasowe działania Zespołu i przyznała mu wysokie III miejsce oraz nagrodę pieniężną.

Fot. 2. Zespół „Silesian Wind Generator” z czekiem za zajęcie III miejsca w ogólnopolskim konkursie „Program Grantowy ING”

Więcej o konkursie i sukcesie Naszych Pracowników można przeczytać na stronach Organizatora Konkursu oraz w Nowinach Gliwickich.