wtorek, 16.04.2024 - tydzień (P)arzysty

W dniu 24 maja br. w Parku Naukowo – Technologicznym "TECHNOPARK GLIWICE" Sp. z o.o. została zorganizowana impreza otwarta "Dzień Nauki i Przemysłu". W imprezie pośród kilkudziesięciu firm i kilku wydziałów naszej uczelni wziął również udział Wydział Elektryczny. Nasze stoisko uzyskało wyróżnienie w konkursie „Stoisko na medal”!

Ideą "Dnia Nauki i Przemysłu" jest prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych, a także jednostek rozwojowo – badawczych oraz ich osiągnięć. Ponadto projekt ma przyczynić się do propagowania innowacji technologicznych i naukowych, a także do wzrostu zainteresowania mieszkańców Gliwic działaniami uczelni oraz rozwojem przedsiębiorczości na terenie województwa śląskiego.

Wydział Elektryczny zaprezentował następujące urządzenia:

• roboty mobilne HEXOR II: sześcionożne, roboty kroczące wyposażone dodatkowo w sensory światła umożliwiające sterowanie kierunkiem chodu robota za pomocą przenośnego źródła światła oraz pojazd elektryczny Elipsa zasilany baterią akumulatorów o napięciu 48 V i pojemności 225 Ah i wyposażony w elektroniczny mechanizm różnicowy, system kontroli poślizgu kół napędowych oraz układ pozwalający na optymalne wykorzystanie energii zmagazynowanej w akumulatorach (dr inż. Grzegorz Jarek oraz dr inż. Maciej Sajkowski z Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki),
  • ciecz magnetyczną: będącą materiałem typu SMART, który zmienia swoją gęstość pod wpływem pola magnetycznego, wykorzystywaną w takich urządzeniach mechatronicznych jak magnetyczne hamulce, tłumiki i sprzęgła oraz robot przemysłowy KUKA z ramieniem przegubowym (dr inż. Paweł Kowol oraz dr inż. Zbigniew Pilch z Katedry Mechatroniki).

Wydział Elektryczny reprezentowali również rzecznik Andrzej Kowalik oraz studenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja: Maciej Konrad Majewski i Marek Czopowski.