wtorek, 16.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Jak co roku, Wydział Elektryczny wziął udział w imprezie popularnonaukowej „Noc Naukowców”, która odbyła się 19 października br. na Politechnice Śląskiej. Celem imprezy jest promocja i popularyzacja zagadnień naukowych związanych z działalnością badawczą instytucji naukowych, dydaktycznych i kulturalnych.

Instytut Elektroenergetyki i Sterowania Układów

Wyładowania elektryczne w otoczeniu człowieka

Przedstawiony został mechanizm i formy podstawowych wyładowań elektrycznych, z którymi można się spotkać w życiu codziennym (wyładowania atmosferyczne, łuk elektryczny, zwarcie). Dodatkowo przedstawione zostały proste środki ochrony przed wyładowaniami i możliwości zabezpieczenia przed skutkami ich wystąpienia.

(dr inż. Dominik DUDA, dr inż. Maksymilian PRZYGRODZKI, dr inż. Tomasz RUSEK)

Instytut Elektrotechniki i Informatyki

Jak roboty widzą nasz świat?

„Jak roboty widzą nasz świat” to blok wykładów, pokazów, warsztatów, gier interaktywnych i zabaw prezentujących roboty edukacyjne LEGO MINDSTORMS NXT 2.0 i LEGO MINDSTORMS EV3. Zaprezentowano między innymi zasadę działania czujników robota, sposób w jaki robot interpretuje sygnały z czujników i jak może na nie reagować oraz roboty mobilne: robota-słonia, który potrafi trąbą przenosić przedmioty i robota-łazika, który dobrze radzi sobie w nierównym terenie. Goście uzyskali możliwość nauki podstaw programowania robotów w graficznym języku NXT-G, a najmłodsi zapoznali się ze światem robotów przez zabawę w kolorowanie i grę komputerową.

(dr inż. Sebastian BERCHAUSEN, dr inż. Tadeusz BIAŁOŃ, dr inż. Marcin FICE, dr inż. Roman NIESTRÓJ, mgr inż. Dominik SZUSTER, dr inż. Bożena WIECZOREK, dr inż. Piotr ZIENTEK)

Pojazdy jeżdżące, latające i walczące - Projekty Studenckiego Koła Naukowego WIEM

Na stanowisku Studenckiego Koła Naukowego WIEM zaprezentowano m.in. latający model helikoptera wielowirnikowego, robota SUMO, skaner 3D oraz pojazd śledzący.

(mgr inż. Rafał STĘPIEŃ)

Katedra Optoelektroniki

„...wow, jestem multimedialny”

Zaprezentowano zostały nowoczesne wizyjne techniki multimedialne, rozszerzona rzeczywistość, sterowanie gestami, itp. – warsztaty prezentujące obecne trendy w technikach optycznych, technikach sensorowych, zarządzanie obrazem i multimediami; np. kinect.

(dr inż. Erwin MACIAK, student inż. Kamil MENKIEL, mgr inż. Artur SZEWCZUK)

Foton - Agent do zadań specjalnych. Trzy kolory - czerwony, zielony, niebieski

Trzy kolory – niebieski, zielony, czerwony czyli świetlna trylogia. Pasjonująca wędrówka w świat widma, barwy, źródeł światła – warsztaty z pomiarów widm różnych źródeł światła, 5 stanowisk wyposażonych w spektrometry optyczne, gdzie można zmierzyć samemu swoje źródło (telefon komórkowy, własną żarówkę itp.), prezentacja luminescencji i obserwacja różnic w widmach różnych źródeł światła, oraz pomiar natężenia światła.

(dr inż. Kazimierz GUT, student inż. Adrian HARAT, dr inż. Erwin MACIAK, dr inż. Zbigniew OPILSKI, student inż. Piotr SUFA)

Światłowody władcy światła

Władcy fotonu; rzecz o światłowodach i falowodach (modele w POF, pleksi, galaretce, endoskopy, etc…); warsztaty mające na celu wykonanie przez uczestnika własnego modelu oświetlacza światłowodowego, np. na bazie żelu lub galaretki spożywczej ;) i taniego źródła światła (LED+światłowód do zabrania przez uczestnika); zabawy z optyką geometryczną.

(doktorantka mgr inż. Sabina DREWNIAK, mgr inż. Marcin PROCEK, mgr inż. Maciej SETKIEWICZ)

Laser KHET 2.0

Świetlne wojny. Strategiczna gra wykorzystująca wiązkę laserową i prawa optyki geometrycznej.

(studentka Ewelina FEDOROWICZ, student Piotr KAŁUŻYŃSKI, student Michał KASPEREK, dr inż. Erwin MACIAK, student Paweł POSEŁEK, student Kamil WYLĘŻEK)

Światło w nanoświecie

Pokaz dotyczący fotonów i wykorzystania światła w badaniu nanoświata.

(dr inż. Erwin MACIAK)

Laser Show

Pokazy laserowe.

(dr inż. Erwin MACIAK, mgr inż. Artur SZEWCZUK)

Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki

Ruch i zmysły robotów kroczących

Kroczące roboty mobilne klasy Hexor są urządzeniami zaprojektowanymi jako pomoc dydaktyczna oraz jako narzędzie badawcze. Konstrukcja tych robotów, ich sposób poruszania się oraz reakcja na otoczenie są inspirowane wzorcami spotykanymi w przyrodzie. Celem wykładu oraz interaktywnej prezentacji było pokazanie możliwości tych maszyn w zakresie ruchu i percepcji otoczenia na tle wzorców biologicznych oraz w porównaniu do robotów kołowych.

(dr inż. Maciej SAJKOWSKI, dr inż. Tomasz STENZEL)

Katedra Mechatroniki

Robotiada

Olimpiada robotów mobilnych z możliwością nauki programowania.

(dr inż. Jarosław DOMIN, dr inż. Marek KCIUK, dr inż. Paweł KIELAN, mgr inż. Wojciech KOŁTON, dr inż. Damian KRAWCZYK, dr inż. Zbigniew PILCH, dr inż. Marcin SZCZYGIEŁ, dr hab. inż. Tomasz TRAWIŃSKI)

Meandry Mechatroniki

Zestaw prezentacji i doświadczeń z zakresu mechatroniki:

• Automatyka i robotyka – nic trudnego,
  • Ciecz magnetyczna – niby ciecz niby ciało stałe,
  • Hydraulika i pneumatyka – napędy nie elektryczne,
  • Ciepło okiem kamery – co kryje termowizja.