niedziela, 23.02.2020 - tydzień (P)arzysty
logoPolSl2019 2logoRE100
Wydział Elektryczny

Pod koniec grudnia 2013 roku Parlament Europejski zatwierdził zasady realizacji programu Erasmus+. Program w nowej formule i nowej perspektywie budżetowej daje znacznie szersze możliwości w zakresie mobilności międzynarodowej związanej z szeroko rozumianą edukacją. Nowy program o znacznie większym niż w zeszłym roku budżecie (14,7 mld euro) łączy w sobie działania siedmiu wcześniej realizowanych programów, w tym programu LLP/Erasmus. Również w tym zakresie program daje nowe możliwości zarówno studentom, jak i pracownikom naukowym.

Zasadnicze zmiany jakie wprowadza program Erasmus+ to możliwość wyjazdu na studia lub praktyki na każdym stopniu studiów (dotychczas można było wyjechać tylko raz w całym toku). W związku z tym z programu będą mogły skorzystać osoby, które już wcześniej z niego korzystały. Program rozszerzony został o nowe kraje spoza Unii Europejskiej, tzw. kraje stowarzyszone. Wyjazd do tych krajów w najbliższym roku akademickim nie będzie jeszcze możliwy. Ostatnią istotną zmianą są stawki stypendium przyznawanego na wyjazd. Dotychczas stawki ustalane były przez JM Rektora Politechniki Śląskiej, natomiast od najbliższego roku stawki te ustala narodowa agencja programu Erasmus+, którą jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Stawki w bieżącym roku akademickim zależą od kraju docelowego oraz od tego czy wyjazd jest na studia czy na praktyki i mieszczą się w granicach od 300 do 500 euro/m-c na studiach i od 400 do 600 euro/m-c na praktykach.

Wraz z rozpoczęciem nowego semestru rozpoczęła się rekrutacja studentów Wydziału Elektrycznego na wyjazdy studentów za granicę w ramach programu Erasmus+ (lista uczelni jest podobna jak dotychczas, dokładna lista zostanie podana po podpisaniu wszystkich umów). Rekrutacja na semestr zimowy 2014/15 potrwa do 20 marca, a na semestr letni 2014/15 do końca bieżącego semestru. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do kontaktu z Koordynatorem Wydziałowym programu Erasmus, osobiście w pokoju 25 (budynek A) lub poprzez e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ze względu na terminy rekrutacji w uczelniach przyjmujących zachęcam do niezwłocznego złożenia aplikacji. Wraz z upływem czasu lista uczelni, do których możliwy będzie wyjazd, może się skracać. Erasmus+ to niepowtarzalna szansa, aby stać się studentem wspólnej Europy.