piątek, 19.04.2024 - tydzień (P)arzysty

W wydawnictwie Lambert (Saarbrücken, Niemcy) w maju 2014 r. ukazała się monografia autorów S. Paszek i A. Nocoń pt. „Optimisation and Polyoptimisation of Power System Stabilizer Parameters”. W monografii analizowano możliwość poprawy stabilności kątowej systemu elektroenergetycznego (SEE) przy zastosowaniu stabilizatorów systemowych o parametrach dobieranych w sposób optymalny i polioptymalny. Badano stabilizatory systemowe o dwóch sygnałach wejściowych: PSS2A oraz PSS3B. Do oceny wpływu stabilizatorów systemowych wykorzystano wskaźniki stabilności kątowej bazujące na analizie modalnej SEE. Monografia zawiera opis modeli elementów zespołów wytwórczych SEE bezpośrednio wykorzystywanych w badaniach symulacyjnych. Przedstawiono ponadto ogólne podstawy teoretyczne procesu optymalizacji i poliotymalizacji. Opisano przyjęte kryteria przy optymalizacji i polioptymalizacji parametrów stabilizatorów systemowych pracujących w jedno- i wielo- maszynowym SEE. Monografia przeznaczona jest dla specjalistów z zakresu elektroenergetyki oraz studentów wydziałów elektrycznych zainteresowanych problematyką stanów przejściowych SEE. Monografia dostępna jest już na rynku .