piątek, 19.04.2024 - tydzień (P)arzysty

Po raz trzydziesty siódmy, w dniach 21-24 maja 2014 roku, odbyła się jedna z największych i najbardziej uznanych w Polsce konferencji poświęcona szeroko rozumianej elektrotechnice. Mowa o XXXVII Międzynarodowej Konferencji z Podstaw Elektrotechniki i Teorii Obwodów IC-SPETO. Konferencja objęta jest patronatem wielu uznanych organizacji, m.in.: Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Sekcji IEEE oraz Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej PTETiS. Pieczę nad merytoryczną częścią konferencji sprawuje Komitet Programowy, którego przewodniczącym jest prof. Stanisław Bolkowski - Doktor Honoris Causa Politechniki Śląskiej. Organizacją konferencji zajmuje się Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem prof. Mariana Pasko.

Z niewielkimi wyjątkami, konferencja organizowana jest corocznie w Beskidach. W tym roku, w Ustroniu, uczestników konferencji ugościł hotel „Daniel”, z którego przepiękny widok na Czantorię i Równicę sprzyjał naukowym dyskusjom. Tematyka konferencji jest podzielona na sekcje i obejmuje zagadnienia teorii obwodów i sygnałów elektronicznych, pola elektromagnetycznego, nowych technologii, analizy, syntezy i optymalizacji, a także informatyki. Uczestnicy przedstawiają swoje artykuły na sesjach posterowych (plakatowych), a po sugestiach recenzentów w formie referatów.

W konferencji uczestniczyli znamienici przedstawiciele polskich i zagranicznych ośrodków naukowych. Uroczystego otwarcia konferencji dokonali: Przewodniczący Sekcji Elektrotechniki PAN prof. Stanisław Bolkowski, Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej prof. Paweł Sowa, Dyrektor Instytutu Elektrotechniki i Informatyki prof. Stefan Paszek oraz prof. Marian Pasko - przewodniczący Gliwicko-Opolskiego oddziału PTETiS.

XXXVII IC-SPETO cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przedstawiono 69 artykułów, każdy recenzowany przez co najmniej dwóch recenzentów z Komitetu Programowego. W konferencji uczestniczyło 80 osób, w tym zagraniczni goście z Czech i Kanady. Efekty pracy naukowców zamieszczane są w drukowanych materiałach konferencyjnych (wersja skrócona) oraz kwartalniku „Zeszyty Naukowe Elektryka”. Jak co roku rozpoczęto od referatów monograficznych. Jednym z referatów był referat wielokrotnego uczestnika naszej konferencji prof. Tadeusza Kaczorka „Analysis of Pointwise Completeness and Pointwise Generacy of Descriptor Electrical Circuits by the Use of Drazin Inverse of Matrices”. Drugi referat monograficzny „Nowe koncepcje diagnostyki nieliniowych układów analogowych” wygłosił prof. Michał Tadeusiewicz.

W kolejnych dniach autorzy przedstawiali efekty swojej pracy na sesjach posterowych i kolejnych referatach. Sesje posterowe są obecnie podstawą merytorycznej części większości konferencji naukowych. Często uznawane są przez autorów za formę prostszą i mniej stresującą - jednak jest to wrażenie złudne. Plakaty wykonywane są na bardzo wysokim poziomie graficznym, a wydłużony czas takich sesji w stosunku do sesji referatowych sprzyja długim merytorycznym dyskusjom. Podczas referatu prelegent musi najczęściej zmierzyć się z kilkoma pytaniami z sali, a sesje plakatowe to stałe zainteresowanie efektami pracy autorów bez presji czasu narzucanego przez chairmenów.

Organizatorzy konferencji poza sesjami naukowymi starają się umilić czas uczestnikom, organizując wycieczkę turystyczną. Wolne chwile sprzyjają bowiem nieskrępowanym dyskusjom naukowym. Tu właśnie następuje międzyuczelniana kooperacja, wymieniane są poglądy i komentowane odkrycia. A niejednokrotnie wypowiadane swobodne sugestie są w stanie rozwiązać poważne problemy. Pierwszego dnia konferencji, w wieczornej porze zorganizowano bankiet, a ze względu na sprzyjającą aurę pogodową, następne dni żegnano spotkaniami przy ognisku, podczas których czas umilała góralska muzyka.

Podsumowując, należy stwierdzić, że pomimo wielu trudności, najczęściej finansowych, spotykanych w ośrodkach naukowych, XXXVII IC-SPETO cieszyło się dużą popularnością. Organizatorzy mają nadzieję, że tak pozostanie w kolejnych latach, tym bardziej, że zbliżamy się do okrągłej rocznicy 40-lecia konferencji IC-SPETO. Do zobaczenia za rok!