czwartek, 25.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

W dniach 19-21 maja 2014 r. odbyło się wyjazdowe seminarium naukowe Studenckiego Koła Naukowego Energoelektroników działającego w ramach Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki (RE-5). Tematem seminarium była energia odnawialna. W seminarium uczestniczyło 19 studentów kierunku Elektrotechnika (sem. VI), w większości ze specjalności PUE oraz dwóch pracowników KENER - specjalizujący się w zakresie energetyki odnawialnej dr inż. Andrzej Latko oraz opiekun naukowy Koła dr inż. Mariusz Stępień.

W ramach seminarium studenci odwiedzili dwa obiekty przemysłowe związane z energetyką odnawialną. Obiekty te należą do firmy Tauron Ekoenergia sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze. Pierwszy z nich to zbiornikowa elektrownia wodna w Turawie koło Opola. Elektrownia usytuowana jest na rzece Mała Panew w miejscu, gdzie wypływa ona z Jeziora Turawskiego. Jest jednym ze starszych obiektów tego typu – zbudowana została w latach 1933-1939. Wyposażona jest w dwa hydrozespoły o mocy 900 kW każdy, składające się z turbin Kaplana oraz generatorów marki Grarbe Lahmeyer. Drugi obiekt to farma wiatrowa w Lipnikach koło Otmuchowa, składająca się z 15 masztów wiatrowych o łącznej mocy 30,75 MW. Każdy z masztów o wysokości 80 metrów wyposażony jest w turbinę REpower MM92 o mocy 2,05 MW. Ta farma wiatrowa jest dla odmiany jednym z młodszych obiektów wchodzących w skład Tauron Ekoenergia, została ona uruchomiona w roku 2011.

Część stacjonarna seminarium miała miejsce w schronisku górskim pod Śnieżnikiem w Kotlinie Kłodzkiej, położonym na wysokości 1218 m nad poziomem morza. Składała się ona z trzech zasadniczych elementów: części seminaryjnej, rekreacyjnej i integracyjnej. W ramach części seminaryjnej studenci wygłosili kilkanaście referatów związanych tematycznie z energią źródeł odnawialnych. Część ta miała miejsce w poniedziałkowy wieczór. Część rekreacyjna obejmowała trekking w okolicach Śnieżnikach. Łącznie w ciągu trzech dni uczestnicy seminarium w czasie 10 godzin marszu przeszli po górach prawie 35 km pokonując różnicę wzniesień (suma podejść/zejść) około 2300 metrów. Część rekreacyjną uzupełniła wizyta w kopalni uranu w Kletnie, gdzie z przewodnikiem uczestnicy seminarium zwiedzili podziemne korytarze tej geologicznej osobliwości Ziemi Kłodzkiej. Część integracyjna to organizowane dwukrotnie ognisko z samodzielnie uzbieranego w okolicy schroniska drewna oraz pieczenie kiełbasek. Mimo sporego wysiłku fizycznego związanego z dotarciem do schroniska humory dopisywały wszystkim uczestnikom seminarium, a czas wyjazdu seminaryjnego został dobrze wykorzystany.

Seminarium zostało dofinansowane przez Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej oraz przez Dziekana Wydziału Elektrycznego. Uczestnicy seminarium pragną podziękować za udzielone wsparcie finansowe. Słowa podziękowania uczestnicy seminarium kierują również do kierownictwa i pracowników Tauron Ekoenergia za umożliwienie odwiedzenia należących do nich elektrowni.