czwartek, 25.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

W dniach 12-13 września 2014 r. odbył się w Warszawie „Zielony Kongres Samorządowy”, zorganizowany przez Green European Foundation (w ramach finansowego wsparcia Parlamentu Europejskiego), wspieraną przez Fundację Strefa Zieleni oraz Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie. Głównym celem Kongresu było zastosowanie koncepcji Zielonego Nowego Ładu w lokalnym zarządzaniu i pokazanie, w jaki sposób zielona wizja transportu publicznego i mobilności, opieki zdrowotnej, edukacji, zarządzania przestrzenią, polityki energetycznej, ochrony bioróżnorodności, uczestnictwa obywateli przyczyniła się lub może się przyczynić do poprawy lokalnej polityki i standardów życia.

Do udziału w Kongresie jako przedstawiciel Politechniki Śląskiej został zaproszony dr hab. inż. Krzysztof Dębowski, który przedstawił Stowarzyszenie Klaster3x20, historię jego powstania, członków, sposób funkcjonowania, osiągnięcia i przewidziane działania. Celem prezentacji było przedstawienie w jaki sposób działania Klastra mogą służyć samorządom, które chciałyby wdrażać transformację energetyczną na swoim terytorium.

W ramach prezentacji przedstawione zostały również informacje związane z działającym na Politechnice Śląskiej Centrum Energetyki Prosumenckiej oraz bieżące działania na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, związane w szczególności z energetyką, w tym utworzenie i uruchomienie nowego kierunku studiów „Energetyka” ze specjalnością „Energetyka Prosumencka”. Prezentacja odbyła się w ramach panelu warsztatowego/debaty: „Polityka dotycząca klimatu i energii”.

Więcej informacji o Kongresie znajduje się na stronie Organizatora