piątek, 26.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

W dniu 26 listopada 2015 roku w Centrum Naukowo – Dydaktycznym Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Profesorowi Zygmuntowi Nowomiejskiemu.

W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Rybnika Piotr Kuczera, Dyrektor CKI dr hab. inż. Ryszard Mielimąka, prof. Pol. Śl., Zastępca Dyrektora CKI mgr inż. Stefan Makosz, p.o. Dyrektora Centrum Naukowo – Dydaktycznego dr hab. inż. Henryk Badura, prof. Pol. Śl., Brat Profesora Zygmunta Nowomiejskiego – Jan Nowomiejski, Dziekan Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Paweł Sowa, Dyrektor Instytutu Elektrotechniki i Informatyki prof. dr hab. inż. Stefan Paszek, Prezes Oddziału Elektryków Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej Krzysztof Kolonko, przyjaciele Profesora oraz pracownicy Wydziału Elektrycznego. W uroczystości udział brały również dwie córki braci Profesora Zygmunta Nowomiejskiego.

Uroczystość otworzył Zastępca Dyrektora CKI, który przedstawił sylwetkę Profesora Nowomiejskiego, podkreślając, że jest to jedyny Profesor Wydziału Elektrycznego, który uhonorowany został dwiema tablicami pamiątkowymi – w Gliwicach i w Rybniku. Do wspomnień o wybitnym naukowcu dołączył Dziekan Wydziału Elektrycznego, podkreślając zasługi Profesora, w tym dwukrotnie pełnioną funkcję dziekana. Kolejne wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika dotyczyło związków Profesora Nowomiejskiego z jego rodzinnym miastem. Następnie głos zabrał Jan Nowomiejski, który podziękował zebranym za pamięć i podzielił się refleksjami osobistymi o swoim Bracie. Jako ostatni wystąpił Dyrektor Instytutu Elektrotechniki i Informatyki, przypominając, iż Profesor Nowomiejski jest twórcą Seminarium Podstaw Elektrotechniki i Teorii Obwodów SPETO. Odsłonięcia tablicy dokonali Jan Nowomiejski, Prezydent Rybnika oraz Dziekan Wydziału Elektrycznego.

Profesor Zygmunt Nowomiejski (1922-1985), absolwent Wydziału Elektrycznego z 1951 roku, rozpoczął pracę na stanowisku asystenta profesora Stanisława Fryze. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1960 roku, a doktora habilitowanego w 1963 roku. W roku 1960 powołany został na stanowisko kierownika Zakładu Elektrotechniki Teoretycznej, a od 1963 roku kierownika Katedry Podstaw Elektrotechniki, która po kolejnych zmianach organizacyjnych weszła w skład Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej i Przemysłowej. Bogaty dorobek naukowy Profesora Nowomiejskiego obejmuje kilkadziesiąt publikacji oraz skryptów i monografii z syntezy i dynamiki układów elektrycznych. Ze szczególnym zaangażowaniem zajmował się uogólnioną teorią mocy w układach o przebiegach odkształconych, a także w układach o dowolnych przebiegach prawie okresowych i przypadkowych. Pełnił funkcję Dziekana Wydziału Elektrycznego w latach 1968-1973 oraz 1982-1985.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Profesorowi Zygmuntowi Nowomiejskiemu