piątek, 19.04.2024 - tydzień (P)arzysty

W dniu 20 stycznia 2016 r. w Instytucie Metrologii, Elektroniki i Automatyki odbyło się seminarium połączone z prezentacją najnowszych rozwiązań firmy National Instruments (NI). Polskiego przedstawiciela tej firmy, firmę National Instruments Poland z Warszawy, reprezentował Pan Maciej Antonik - Academic District Sales Manager.

W trakcie seminarium omówione zostały grupy produktów NI, a w szczególności rozwiązania najczęściej wykorzystywane w badaniach naukowych i dydaktyce. Do tej pierwszej grupy zaliczają się przede wszystkim modułowe urządzenia kontrolno-pomiarowe: NI CompactDAQ, CompactRIO oraz PXI. Oferta dydaktyczna firmy, to głównie stacja dydaktyczna NI ELVIS, pozwalająca na praktyczne nauczanie wielu dziedzin inżynierii dzięki zestawowi wymiennych płytek. Oprócz tego firma oferuje urządzenia radia definiowanego programowo – NI USRP – do nauczania zagadnień telekomunikacji bezprzewodowej oraz mechaniczne obiekty firmy Quanser, pokazujące praktyczną stronę teorii sterowania. Osobną grupę produktów stanowią NI MyDAQ i MyRIO – mniejsze wersje rozwiązań profesjonalnych, stworzone z myślą o projektach studenckich. Wszystkie z powyższych są programowalne za pomocą NI LabVIEW – graficznego języka programowania, oraz dostarczone z gotowymi materiałami dydaktycznymi.

Po zakończeniu seminarium, w holu budynku “B” Wydziału, odbyła się prezentacja praktycznych możliwości poszczególnych grup produktów, a przede wszystkim platformy NI ELVIS do nauczania elektroniki. Prezentacji towarzyszyło spore zainteresowanie zarówno studentów, jak i pracowników Wydziału.