czwartek, 09.04.2020 - tydzień (N)ieparzysty

Wielkanoc2020

Międzynarodowe wyjazdy / przyjazdy wstrzymane do odwołania

Na podstawie art.23 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym oraz w związku z komunikatami Generalnego Inspektora Sanitarnego, a także zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, Politechnika Śląska wstrzymuje do odwołania wszystkie międzynarodowe wyjazdy i przyjazdy studentów, doktorantów i pracowników Uczelni.

Scientists from National Measurement Institute of Switzerland (METAS, Wabern), Danish Designated Institute (Trescal, Silkeborg) and Silesian University of Technology (SUT, Gliwice, Poland) successfully implemented the high-stability digital source of sinusoidal voltage in the four-terminal pair digital sampling impedance developed at METAS. The new source enhanced the resolution of the METAS sampling bridge approximately 100 times and substantially improved the speed of the balancing procedure. The source was developed by Marian Kampik (SUT) within an individual Research Exellence Grant, realized within European project „AIM QuTE: Automated Impedance Metrology extending the Quantum Toolbox for Electricity”, granted by European Metrology Research Programme (EMRP).

The view of the setup of the METAS four-terminal pair digital sampling impedance bridge with the source of digitally synthesized sinusoidal voltage, developed by Marian Kampik from Silesian University of Technology
REFERENCES:
Palafox L., Raso F., Kučera J., Overney F., Callegaro L., Gournay P., Ziółek A., Nissilä J., Eklund G., Lippert T., Gülmez Y., Fleischmann P., Kampik M., Rybski R., „AIM QuTE: Automated Impedance Metrology extending the Quantum Toolbox for Electricity”, 16th International Congress of Metrology, Paris, France, October 7-10, 2013.