niedziela, 09.08.2020 - tydzień (P)arzysty
logoPolSl2019 2logoRE100
Wydział Elektryczny

 

Zawieszenie zajęć dydaktycznych

Od dnia 12.03.2020r. do odwołania zostają zawieszone wykłady, zajęcia oraz konsultacje dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych oraz inne formy kształcenia, z wyłączeniem zajęć prowadzonych zdalnie.


NOWA PROCEDURA ZDALNEGO DYPLOMOWANIA


NOWE PROCEDURY PRAKTYK STUDENCKICH!

Informujemy, że na stronie Wydziału Elektrycznego zamieszczone zostały nowe procedury załatwiania spraw dotyczących praktyk studenckich oraz alternatywnych sposobów ich realizacji.

Informacje dla: studentów studiów stacjonarnych

Informacje dla: studentów studiów niestacjonarnych


Z dumą informujemy, że przedstawiciele Wydziału Elektrycznego wzięli udział w III Śląskim Festiwalu Nauki, który odbył się w dniach 12-14 stycznia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Śląski Festiwal Nauki zorganizowali: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (Miasto Gospodarz), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (Współgospodarz). Współorganizatorami są: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

Podczas Festiwalu zaprezentowano sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki). Na ponad stu pięćdziesięciu stanowiskach pokazowych zaprezentowały się uczelni, jednostki badawcze oraz przedsiębiorstwa i fundacje. Wygłoszono dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki.

Wydział Elektryczny reprezentowali: dr inż. Bożena Wieczorek, dr inż. Kamil Barczak, dr inż. Marcin Fice, dr inż. Roman Niestrój, dr inż. Rafał Setlak, dr inż. Piotr Zientek, Andrzej Kowalik oraz studenci: Waleria Łukaszewicz-Szmytka i Mateusz Armata.

Pierwszy pokaz przygotowany został przez naukowców z Instytutu Elektrotechniki i Informatyki i nosił tytuł „Jak roboty widzą nasz świat?”.

Pokaz składał się z czterech elementów: krótkiego wykładu, gry interaktywnej, warsztatów programowania i zabawy z robotami autonomicznymi. W ramach krótkiego wykładu słuchacze dowiedzieli się, w jaki sposób roboty komunikują się z otoczeniem, rozpoznają je i potrafią się w nim poruszać. Podczas wykładu zaprezentowano robota, który szuka ścieżki i usuwa z niej przeszkody. Dodatkowo, zaprezentowano także autonomiczne roboty, zbudowane z klocków Lego Mindstorms NXT i Lego Mindstorms EV3, między innymi: robot - słoń chodzący i podnoszący przedmiot, superszybki sortownik kolorowych kulek, robot układający kostkę Rubika, robot - pojazd sterowany, robot - wąż.

Drugi pokaz wykonany przez dr. inż. Kamila Barczaka we współpracy z pracownikami Instytutu Fizyki-Centrum Naukowo-Dydaktycznego Politechniki Śląskiej odbył się pod nazwą „nieStraszna Fizyka”.

Naukowcy zademonstrowali eksperymenty fizyczne, a także zjawiska zachodzące w bardzo niskich temperaturach. Uczestnicy podczas doświadczeń mogli poznać i zrozumieć naturę przemian fizycznych za pomocą własnych zmysłów, w szczególności właściwości ciał stałych, cieczy i gazów oraz wpływu niskich temperatur na przedmioty.

Stoiska wydziałowe cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych i starszych uczestników Festiwalu, którzy aktywnie uczestniczyli w warsztatach i pokazach. Udział Wydziału Elektrycznego w Śląskim Festiwalu Nauki nie byłby możliwy bez wsparcia Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, któremu ekipa wydziałowa składa serdeczne podziękowania.

Foto05 S Foto05 S Foto05 S

Foto05 S Foto05 S Foto05 S

Foto05 S Foto05 S Foto05 S 

 Foto05 S