Z dumą informujemy, że przedstawiciele Wydziału Elektrycznego wzięli udział w III Śląskim Festiwalu Nauki, który odbył się w dniach 12-14 stycznia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Śląski Festiwal Nauki zorganizowali: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (Miasto Gospodarz), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (Współgospodarz). Współorganizatorami są: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

Podczas Festiwalu zaprezentowano sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki). Na ponad stu pięćdziesięciu stanowiskach pokazowych zaprezentowały się uczelni, jednostki badawcze oraz przedsiębiorstwa i fundacje. Wygłoszono dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki.

Wydział Elektryczny reprezentowali: dr inż. Bożena Wieczorek, dr inż. Kamil Barczak, dr inż. Marcin Fice, dr inż. Roman Niestrój, dr inż. Rafał Setlak, dr inż. Piotr Zientek, Andrzej Kowalik oraz studenci: Waleria Łukaszewicz-Szmytka i Mateusz Armata.

Pierwszy pokaz przygotowany został przez naukowców z Instytutu Elektrotechniki i Informatyki i nosił tytuł „Jak roboty widzą nasz świat?”.

Pokaz składał się z czterech elementów: krótkiego wykładu, gry interaktywnej, warsztatów programowania i zabawy z robotami autonomicznymi. W ramach krótkiego wykładu słuchacze dowiedzieli się, w jaki sposób roboty komunikują się z otoczeniem, rozpoznają je i potrafią się w nim poruszać. Podczas wykładu zaprezentowano robota, który szuka ścieżki i usuwa z niej przeszkody. Dodatkowo, zaprezentowano także autonomiczne roboty, zbudowane z klocków Lego Mindstorms NXT i Lego Mindstorms EV3, między innymi: robot - słoń chodzący i podnoszący przedmiot, superszybki sortownik kolorowych kulek, robot układający kostkę Rubika, robot - pojazd sterowany, robot - wąż.

Drugi pokaz wykonany przez dr. inż. Kamila Barczaka we współpracy z pracownikami Instytutu Fizyki-Centrum Naukowo-Dydaktycznego Politechniki Śląskiej odbył się pod nazwą „nieStraszna Fizyka”.

Naukowcy zademonstrowali eksperymenty fizyczne, a także zjawiska zachodzące w bardzo niskich temperaturach. Uczestnicy podczas doświadczeń mogli poznać i zrozumieć naturę przemian fizycznych za pomocą własnych zmysłów, w szczególności właściwości ciał stałych, cieczy i gazów oraz wpływu niskich temperatur na przedmioty.

Stoiska wydziałowe cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych i starszych uczestników Festiwalu, którzy aktywnie uczestniczyli w warsztatach i pokazach. Udział Wydziału Elektrycznego w Śląskim Festiwalu Nauki nie byłby możliwy bez wsparcia Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, któremu ekipa wydziałowa składa serdeczne podziękowania.

Foto05 S Foto05 S Foto05 S

Foto05 S