Informacje w sprawie procedur dot. praktyk studenckich
UWAGA! Od 1 stycznia 2019 roku zmieniona została umowa o organizację praktyki studenckiej oraz opiekunowie praktyk. Prosimy o korzystanie wyłącznie z nowych formularzy dokumentów, które są zamieszczone na niniejszej stronie. Dokumenty na starych wersjach formularzy nie będą przyjmowane.
Zarządzeniem Rektora Politechniki Śląskiej z dnia 24 września 2018 roku na Politechnice Śląskiej wprowadzono nowy „Regulamin praktyk studenckich”.
Czas trwania praktyki
Studenci studiów niestacjonarnych I stopnia na kierunkach: Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja, Informatyka oraz Mechatronika odbywają praktykę zawodową (po VI semestrze studiów).
Studenci studiów niestacjonarnych kierunku Energetyka I stopnia odbywają praktykę zawodową w trakcie IV, VI i VIII semestru studiów.
Czas trwania praktyki zawodowej na kierunkach: Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja, Informatyka oraz Mechatronika na studiach niestacjonarnych wynosi minimum 6 tygodni.
Czas trwania praktyki na kierunku Energetyka na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych wynosi 15 tygodni.
Wybór zakładu pracy na praktykę oraz program praktyki
Wybór zakładu pracy, w którym odbywana będzie praktyka należy do studenta. Student może dokonać wyboru spośród krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw, działających w branży gospodarki związanej tematycznie z kierunkami badań i dydaktyki, prowadzonej przez Wydział Elektryczny, w szczególności na kierunku studiów, na który student uczęszcza.
Student może również dokonać wyboru przedsiębiorstwa z listy firm, które nawiązały formalną współpracę (poprzez podpisanie umowy) z Wydziałem Elektrycznym i zobowiązały się do umożliwienia studentom Wydziału odbycia praktyk.
W przypadku, jeśli zakład pracy, który organizuje praktykę, chciałby uzyskać informacje co do jej programu należy przedstawić mu wyjaśnienie w sprawie programu praktyk.
Warunki zaliczenia praktyki
Warunkiem zaliczenia praktyki jest:
- odbycie praktyki w ustalonym terminie,
- przedłożenie Wydziałowemu Opiekunowi Praktyk Studenckich, poprzez Dziekanat wypełnionych dokumentów: „Potwierdzenia odbycia praktyki” (wypełnia go przedstawiciel zakładu pracy, w którym student odbywał praktykę) oraz „Sprawozdania z praktyki” (wypełnia go student).
W przypadku spełnienia powyższych warunków, Wydziałowy Opiekun Praktyk Studenckich podejmuje decyzję o zaliczeniu praktyki studenckiej oraz dokonuje wpisu odpowiedniej oceny końcowej do indeksu. Wysokość uzyskanej oceny zależy od: kompetencji studenta, jakimi wykazał się podczas praktyki (zostały ocenione w „Potwierdzeniu odbycia praktyki”) oraz od zakresu działań studenta opisanych w „Sprawozdaniu z praktyki”.
Procedura odbycia praktyki
- Studenci pobierają w wersji elektronicznej formularze:
- umowy praktyki (2 egz.),
- sprawozdania praktyki,
- potwierdzenia odbycia praktyki,
- ankiety dla studenta,
- ankiety dla pracodawcy.
Wzór prawidłowo wypełnionej umowy praktyk: umowy praktyki-wzór
- Jeżeli zachodzi konieczność podpisania umowy z zakładem pracy zagranicą lub zakładem pracy preferującym dokumentację w języku angielskim, studenci mogą skorzystać z angielskojęzycznego formularza umowy praktyk.
- Jeżeli zachodzi konieczność podpisania umowy o pracę/umowy cywilnoprawnej z zakładem pracy, studenci mogą skorzystać z formularza porozumienia w sprawie praktyk.
- Po wydrukowaniu umowy praktyki w dwóch egzemplarzach studenci wypełniają je (poza polami: „pieczęć Wydziału”, „Nr umowy” i podpisami końcowymi); studenci dostarczają wypełnione umowy podczas zjazdu do Dziekanatu Studiów Niestacjonarnych.
- Dokumenty są przekazywane, przez Dziekanat, Wydziałowemu Opiekunowi Praktyk Studenckich dr. inż. Januszowi Guzikowi, doc. w Pol. Śl., są akceptowane oraz rejestrowane. Umowy są do obioru najczęściej już podczas następnego zjazdu dydaktycznego.
- Studenci odbywają praktykę. Przed jej zakończeniem student przekazuje wyznaczonemu przedstawicielowi zakładu pracy, formularze potwierdzenia odbycia praktyki oraz ankiety dla pracodawcy. Przedstawiciel, po wypełnieniu ww. formularzy, zwraca je studentowi.
- Jeden egzemplarz umowy praktyki zostaje w zakładzie pracy, drugi odbiera student. Student wypełnia sprawozdanie z praktyki, wpisując w tabeli kolejne dni, w których odbywał praktykę oraz opisując krótko zrealizowane zadania oraz ankietę dla studenta.
- Student uzyskuje zaliczenie i wpis do indeksu u Wydziałowego Opiekuna Praktyk Studenckich, pozostawiając u niego ankietę dla pracodawcy i ankietę dla studenta. Wysokość uzyskanej oceny zależy od: kompetencji studenta, jakimi wykazał się podczas praktyki oraz od zakresu działań studenta opisanych w „Sprawozdaniu z praktyki”.
- Student dostarcza do Dziekanatu jeden egzemplarz umowy, potwierdzenie odbycia praktyki, sprawozdanie z praktyki oraz ankiety dla studenta i pracodawcy.
Zaliczenie praktyki bez konieczności jej odbywania na podstawie wcześniej zawartych umów
Praktyka zawodowa może zostać zaliczona studentowi na podstawie odbycia jej na podstawie pracy (umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło) w zawodzie zgodnym z kierunkiem studiów, na który uczęszcza, jeśli praca ta trwała co najmniej 6 tygodni lub 15 tygodni na kierunku Energetyka.
Decyzję o zaliczeniu praktyki podejmuje Wydziałowy Opiekun Praktyk Studenckich dr inż. Janusz Guzik.
- W celu zaliczenia praktyki studenci powinni pobrać i wypełnić formularz zaliczenia praktyki oraz uzyskać w zakładzie pracy lub szkole zaświadczenie o odbytej praktyce (może być to również kopia umowy o pracę, o dzieło lub zlecenia).
- Oba dokumenty należy dostarczyć do Dziekanatu Studiów Niestacjonarnych.
- Praktyka zostanie zaliczona po akceptacji Wydziałowego Opiekuna Praktyk Studenckich.