sobota, 27.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Monografie habilitacyjne Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Modelowanie rozwoju sieci elektroenergetycznej współpracującej ze źródłami rozproszonymi
Habilitant:
Maksymilian Przygrodzki
Data nadania stopnia:
15 maja 2012 r.
Streszczenie:
W monografii habilitacyjnej przedstawiono poszczególne elementy składowe zadania planowania rozwoju sieci elektroenergetycznej. W szczególności przedstawiono zagadnienie generacji rozproszonej, zebrano informacje w zakresie pojęć i systematyki źródeł rozproszonych, a także ich miejsca i roli w systemie elektroenergetycznym. Zbadano potencjalne skutki, które mogą wiązać się z przyłączaniem źródeł rozproszonych do sieci. Sformułowano zasady oceny opłacalności wyboru wykonywanego przez odbiorców, wyróżniając koszty wytwarzania, dostaw i sumaryczną wartość energii elektrycznej w miejscu konsumpcji. W przypadku źródeł rozproszonych wartościowanie takie jest ważnym elementem oceny przez inwestora opłacalności inwestycji. Rozważono zagadnienia związane z zastępowaniem energii elektrycznej przez inne nośniki sieciowe oraz wynikające stąd oddziaływania zarówno podażowe, jak i popytowe, które kształtują potrzeby rozwojowe sieci. Całość przedstawiono w wymiarze inwestycji sieciowych, przyszłych struktur sieci oraz skutków związanych z pewnością zasilania, warunkowaną rozwojem systemu elektroenergetycznego. W monografii podano nowe miary ekonomiczne, których wykorzystanie pozwala na efektywną rynkowo ocenę rozpatrywanych rozwiązań. Ocena ta jest szczególnie ważna z uwagi na bieżące uwarunkowania i potrzeby związane z urynkowieniem energetyki. W podsumowaniu monografii przedstawiono propozycję modyfikacji funkcji celu zadania planowania rozwoju sieci elektroenergetycznej. W monografii zaprezentowano również przykładowe wyniki prowadzonych badań i analiz ilustrujących opisane zagadnienia.