piątek, 26.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Rozprawy doktorskie Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Badania pomiarowe i modele aktuatorów SMA, uwzględniające zjawiska elektro-termo-mechaniczne oraz ich wykorzystanie w układach sterowania
Doktorant:
Marek Kciuk
Dziedzina nauk technicznych. Dyscyplina naukowa:
elektrotechnika
Data obrony rozprawy:
5 października 2010 r.
Streszczenie:
Celem pracy jest wyznaczenie charakterystyk stopów SMA jako aktuatorów, opracowanie modelu matematycznego opisującego aktuator tego typu. Zaprojektowano i wykonano zautomatyzowane stanowisko pomiarowe, zrealizowano szeroki zakres badań wybranego aktuatora, zaproponowano charakterystyki eksploatacyjne przydatne w fazie projektowania urządzeń napędzanych aktuatorami SMA, opracowano model matematyczny aktuatora, na podstawie zmodyfikowanego równania Fermiego-Diraca. Zaproponowane rozwiązanie pozwoliło uprościć opis temperaturowej pętli histerezy, wyznaczanej jako różnica określonych współczynników w równaniach dla stanu statycznego. W pracy przedstawiono metodologię opracowywania modelu matematycznego aktuatora SMA na postawie wyników serii pomiarowych wybranego aktuatora. Dokładnie opisano wszystkie procedury pomiarowe, co zapewnia powtarzalność wyników niezbędną do opracowania modeli matematycznych innych aktuatorów SMA.