piątek, 26.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Rozprawy doktorskie Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Identyfikacja i lokalizacja sygnałów emisji akustycznej w olejowych transformatorach energetycznych
Doktorant:
Aneta Olszewska
Promotor:
dr hab. inż. Franciszek Witos, prof. Pol. Śl.
Recenzenci:
prof. dr hab. inż. Tadeusz Pustelny
prof. dr hab. inż. Tomasz Boczar - Politechnika Opolska
Dziedzina nauk technicznych. Dyscyplina naukowa:
elektrotechnika
Data obrony rozprawy:
22 września 2014 r.
Data nadania stopnia:
23 września 2014 r.
Streszczenie:
Niniejsza rozprawa doktorska dotyczy możliwości wykorzystania metody emisji akustycznej (EA) do diagnostyki stanu izolacji olejowych transformatorów elektroenergetycznych. W pracy w sposób kompleksowy zostały przedstawione zagadnienia związane z podstawową i zaawansowaną analizą sygnałów EA, zarejestrowanych podczas badań, wykonanych na rzeczywistych, pracujących olejowych transformatorach elektroenergetycznych. Przeprowadzona analiza sygnałów EA w wybranych pasmach częstotliwości doprowadziła do określenia właściwości sygnałów EA pochodzących od różnych źródeł w olejowych transformatorach energetycznych, w tym od wyładowań niezupełnych (WNZ). Na tej podstawie wyselekcjonowano grupę deskryptorów, które umożliwiają identyfikację źródeł sygnałów akustycznych w olejowych transformatorach energetycznych. W ramach pracy rozróżniono następujące źródła sygnałów akustycznych: szumy toru pomiarowego, WNZ, zjawiska związane z magnetyzacją materiałów ferromagnetycznych oraz zakłócenia. Ponadto w pracy zaproponowano autorską metodę lokalizacji miejsc generacji WNZ opartą na wyznaczaniu map zaawansowanych deskryptorów (w tym deskryptora ADC) na ścianach bocznych kadzi badanego transformatora. Stosując tą metodykę zlokalizowano źródła WNZ w badanych transformatorach. Dokonana lokalizacja źródeł WNZ została potwierdzona wynikami innych metod pomiarowych lub przeprowadzonych rewizji badanych transformatorów. Wyniki prac przeprowadzonych w ramach rozprawy doktorskiej mogą znaleźć w przyszłości zastosowanie w nieniszczących badaniach diagnostycznych układów izolacyjnych transformatorów elektroenergetycznych wykonywanych przy użyciu metody EA.