sobota, 27.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Rozprawy doktorskie Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Model analityczny oraz badania numeryczne i eksperymentalne czujnika gazu z akustyczną falą powierzchniową
Doktorant:
Tomasz Hejczyk
Promotor:
prof. dr hab. inż. Marian Urbańczyk
Recenzenci:
prof. dr hab. inż. Adam Kawalec (Wojskowa Akademia Techniczna)
prof. dr hab. inż. Tadeusz Pustelny - Politechnika Śląska
Dziedzina nauk technicznych. Dyscyplina naukowa:
elektronika
Data obrony rozprawy:
17 czerwca 2013 r.
Data nadania stopnia:
25 czerwca 2013 r.
Streszczenie:
W pracy doktorskiej przedstawiono model warstwowy sensora z akustyczną falą powierzchniową (AFP) w stanie ustalonym i przejściowym oraz badania eksperymentalne sensora AFP z warstwą WO3 o różnej grubości: 50, 100 i 150 nm, pokryte warstwami katalitycznymi palladu o grubości ok. 10 nm. Struktury takie poddano działaniu wybranej grupy mieszanin gazowych zawierającej wodór, metan i tlenek węgla w powietrzu syntetycznym. Praca doktorska podzielona jest na część teoretyczną oraz eksperymentalną. W części teoretycznej w kolejnych rozdziałach zostały omówione modele układów z AFP: Kino Reedera, pojemnościowy, APM w środowisku ciekłym, czujnika rezystancyjnego, wg Sakai i inne. W części teoretycznej omówione zostały podstawy fizyczne działania czujnika, model warstwy sensorowej, transformacja impedancji, modelowanie odpowiedzi warstwy sensorowej oraz rozwiązanie równań dyfuzyjnych w stanie ustalonym i przejściowym oraz analizy numeryczne odpowiedzi czujnika z AFP gazów: H2, CO2, NO2, NH3 oraz wybranych węglowodorów CnHm: CH4, C2H4, C3H8, C6H6. W rozprawie doktorskiej przedstawiono badania eksperymentalne oddziaływania struktury sensorowej WO3 z H2, CH4, CO oraz potwierdzono zgodność analiz numerycznych z wynikami eksperymentu. Praca doktorska zawiera dodatek, w którym podano szczegółowe wyprowadzenia wzorów stosowanych w rozprawie, zjawisk akustoelektrycznych, dyfuzyjnych oraz przedstawiono kod programów numerycznych w języku Pyton.