poniedziałek, 29.04.2024 - tydzień (P)arzysty

W dniach 17 i 18 czerwca na Wydziale Elektrycznym gościliśmy uczniów i nauczycieli z Gimnazjum w Pilchowicach, dla których w Laboratorium Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych zorganizowano sesję naukową o charakterze laboratoryjnym pt. „Dlaczego samochody zmieniły świat oraz co wspólnego mają samochody, słońce i elektrownie?”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Mała Gmina-wielkie talenty!”.

Uczniowie dowiedzieli się na początku m.in.: Kto uratował ludzkość przed zadeptaniem przez konie? Jak Henry Ford wpłynął na przedmioty, które codziennie używamy? Jaki wpływ na dzisiejsze fabryki miał amerykański supermarket z logo prosiaczka? Kto zużywa więcej energii: dom czy samochód? Po co produkujemy pojazdy elektryczne i hybrydowe?

W drugiej części zajęć Uczniowie uczestniczyli w pokazach i jazdach: samochodem elektrycznym Mitsubishi MIEV oraz elektrycznym trójkołowcem-Hopperem po terenie zamkniętym dla ruchu Politechniki Śląskiej. Porównali także wielkość silników spalinowych i elektrycznych w dwóch Wydziałowych pojazdach elektrycznych Fiat Palio EV oraz VW "Garbus" EV.

Na koniec zajęć Uczniowie wykorzystali wiedzę z fizyki i wykonali bilanse mocy posiadanych przez ich rodziny samochodów, a zużycie energii samochodów porównali z zużyciem energii w ich domach. Przekonali się też czy samochód elektryczny może być przydomową elektrownią.

Organizatorzy zajęć składają gorące podziękowania: Paniom Sabinie Denysenko oraz Annie Gajdzie z Urzędu Miejskiego w Katowicach za udostępnienie w dniu 17 czerwca pojazdu elektrycznego Mitsubishi i-MIEV, oraz Panu Podinspektorowi Bartłomiejowi Michalikowi z Zarządu Dróg Miejskich - Centrum Sterowania Ruchem za zgodę oraz nadzór na bezpieczeństwem Gości podczas jazd pojazdami elektrycznymi.

• Wizyta uczniów z Gimnazjum w Pilchowicach