czwartek, 25.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

W dniach 24 i 25 września 2015 r. w miejscowości Jachranka, pod patronatem honorowym Ministra Gospodarki oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, odbyły się XII Targi Energii, zorganizowane przez Towarzystwo Obrotu Energią oraz Izbę Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii. Podobnie jak w poprzednich edycjach Targi stanowiły platformę dyskusji, wymiany poglądów oraz ofert w zakresie rynku energii w Polsce.

Pierwszy dzień Targów w ich części seminaryjnej i panelach dyskusyjnych w ramach bloków tematycznych obejmował m.in. zagadnienia praktycznych aspektów rozwiązań prawnych w zakresie systemu wsparcia OZE, kogeneracji, efektywności energetycznej oraz zarządzania popytem i ich wpływ na zachowania uczestników rynku energii, zagadnienia zmian wprowadzonych ustawą o odnawialnych źródłach energii a także zagadnienia dotyczące technicznych i ekonomicznych aspektów funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego. Omawianiu poszczególnych zagadnień towarzyszyły prezentacje przedstawicieli Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, Towarzystwa Obrotu Energią, Urzędu regulacji Energetyki, Ministerstwa Gospodarki, Grupy Energa, firmy Schneider Electric Polska, Grupy Enea, PSE S.A., Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Drugi dzień Targów został nazwany Dniem (dla) Prosumenta z laboratorium prosumenta. Rozpoczął się prezentacją otwierającą prof. dra hab. inż. Jana Popczyka z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej i Centrum Energetyki Prosumenckiej, który przedstawił segmentację rynku prosumenckiego: prosumenci przemysłowi (autoproducenci), instytucjonalni (w tym samorządy miast i gmin) oraz budynkowi. Następnie przedstawili swój prezentacje uczestnicy panelu dyskusyjnego: Michał Ajchel - Vice Prezes Rynku Energetyki w firmie Schneider Electric Polska; dr inż. Joachim Bargiel - Wójt Gminy Gierałtowice; Andrzej Jurkiewicz - Prezes firmy eGmina, Infrastruktura, Energetyka; dr hab. inż. Krzysztof Dębowski - Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej i Centrum Energetyki Prosumenckiej; dr Wojciech Stawiany - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; Rafał Świstak - Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Po części prezentacyjnej odbyły się pokazy laboratoriów prosumenta i działających instalacji w ramach segmentacji:

• segment 1 - wizualizacja reprezentatywnych instalacji przemysłowych (bloków wytwórczych) za pomocą systemów SCADA, przy wykorzystaniu Internetu,
  • segment 2 - wirtualna sieć gminnych prosumenckich instalacji wytwórczo-sieciowych (prosumenci instytucjonalni, mikro-sieci) i budynkowej prosumenckiej mikro-infrastruktury energetycznej (PME),
  • segment 3 - poligonowe laboratorium rzeczywistych mikroinstalacji prosumenckich, w tym samochodów elektrycznych.

Z programem, szczegółami Targów oraz prezentacjami prelegentów można się zapoznać na stronie internetowej: http://www.targienergii.pl.

Targi Energii Jachranka 2015
Targi Energii Jachranka 2015Galeria zdjęć: Wystąpienie prof. dra hab. inż. Jana Popczyka