wtorek, 30.04.2024 - tydzień (P)arzysty

W dniach od 14 do 16 października br. w Rzeszowie odbył się Kongres ECO ENERGY SUMMIT, którego głównym organizatorem jest dziennik Rzeczpospolita. Według organizatorów jest to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych z udziałem europejskich i krajowych liderów opinii, przedstawicieli administracji centralnej i samorządów, a także szerokiego grona ekspertów oraz kadry kierowniczej najbardziej znaczących firm sektora energetycznego w Polsce i krajach Unii Europejskiej, w szczególności udział w nim wzięli Wiceministrowie Ministerstwa Skarbu, Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Gospodarki, Prezesi Grup i Spółek Energetycznych oraz innych dużych Spółek Skarbu Państwa m.in. KGHM, a także Prezesi Urzędów (w tym URE) i Agencji Rządowych jak również przedstawiciele Uczelni, Izb, Stowarzyszeń, Instytutów, Banków oraz firm związanych z zagadnieniami szeroko rozumianej energetyki.

Trzydniowy Kongres został podzielony na sesje i panele tematyczne:

• działania Unii Europejskiej w nowej sytuacji geopolitycznej i ich wpływ na krajowy sektor energetyczny;
  • nowa strategia dla energetyki: Polityka Energetyczna Polski 2030 i 2050 – możliwe scenariusze;
  • zasoby surowcowe Polski - czyli jak skutecznie wykorzystać własny potencjał;
  • przyszłość inwestycji w odnawialne źródła energii w Polsce – perspektywa 2020 i 2030;
  • polityka klimatyczna Unii Europejskiej 2030 –  rok po opracowaniu koncepcji;
  • inwestycje w energetyce – wybór między koniecznością, a opłacalnością?
  • rynek od nowa czyli liberalizacja w sektorze gazu w Polsce;
  • Skarb Państwa w nowej roli – co po prywatyzacji?

Z programem Kongresu i listą panelistów można zapoznać się na stronie internetowej: http://ecoenergysummit.pl/program.html.

W ramach panelu dotyczącego przyszłości inwestycji w odnawialne źródła energii w Polsce w perspektywie lat 2020 i 2030 jako przedstawiciel Politechniki Śląskiej i Centrum Energetyki Prosumenckiej wypowiadał się dr hab. inż. Krzysztof Dębowski, odnosząc się do zagadnień: ogłoszonego 20-go stopnia zasilania w polskim systemie elektroenergetycznym w sierpniu br. i problemów z przywracaniem zasilania odbiorcom na terenach dotkniętych burzami, rozwoju fotowoltaiki i miejsca prosumenta na rynku energii oraz perspektyw rozwoju instalacji wykorzystujących OZE jako obszaru nowych możliwości dla polskich firm.

Krótka relacja z tego panelu dostępna jest pod linkiem: http://www4.rp.pl/Energianews/310159899-OZE-to-nie-kwestia-wyboru.html.

ECO ENERGY SUMMIT

autor zdjęcia: Grzegorz Psujek "Rzeczpospolita"