czwartek, 02.05.2024 - tydzień (P)arzysty

We wrześniu br. Wydział Elektryczny wziął udział w trzech ważnych imprezach popularyzujących naukę oraz promujących studia wśród uczniów szkół średnich.

W dniu 12 września br. Wydział Elektryczny wziął udział w X edycji Dnia Nauki w Zabrzu. Głównym celem imprezy było wypromowanie w sposób niekonwencjonalny, przystępny, ciekawy i interaktywny nauki, z którą spotykamy się w życiu codziennym. Zagadnienia naukowe przybliżane były w formie warsztatów, pokazów i doświadczeń poprzez regionalne jednostki badawcze i edukacyjne. Wydział Elektryczny reprezentowali: dr inż. Bożena Wieczorek, dr inż. Roman Niestrój, dr inż. Piotr Zientek, mgr inż. Dominik Szuster z Instytutu Elektrotechniki i Informatyki oraz rzecznik Andrzej Kowalik. Pokazane zostały roboty LEGO Mindstorms. Reportaż wideo z imprezy dostępny jest na stronie TV Zabrze.

W dniach 20 i 21 września na terenie zabytkowego kompleksu pałacowego Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie koło Warszawy delegacja Wydziału Elektrycznego uczestniczyła w kolejnej edycji Festiwalu Nauki. Wystawcy na swoich stoiskach przedstawili najnowsze osiągnięcia z różnych dziedzin nauki i techniki, m.in. biologii, medycyny, matematyki, chemii, sztuki, nauk o kulturze fizycznej. W imprezie wzięli udział: dr inż. Tomasz Stenzel z Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki, rzecznik Andrzej Kowalik, jak również studenci naszego Wydziału: inż. Marek Czopowski, inż. Damian Borzuchowski oraz Jakub Fajferek. Uczestnicy wzięli udział w zawodach sprawnościowych z wykorzystaniem robota mobilnego Hexor II. W trakcie obydwu dni festiwalu przez stoisko Wydziału Elektrycznego przewinęło się kilkuset uczestników.

Trzecia impreza to coroczny Salon Maturzystów Wydawnictwa Perspektywy, który odbył się w Centrum Edukacyjno- Kongresowym Politechniki Śląskiej w dniu 26 września. Są to największe krajowe targi dla maturzystów zlokalizowane w każdym z województw i prezentujące ofertę wielu publicznych i niepublicznych szkół wyższych. Na stoisku Wydziału Elektrycznego naukowcy z Katedry Mechatroniki: dr inż. Jarosław Domin oraz dr inż. Marcin Szczygieł wraz z rzecznikiem Andrzejem Kowalikiem zaprezentowali dwa modele drukarek umożliwiających drukowanie przestrzenne. Uczestnicy targów z chęcią korzystali z możliwości wydruku przedmiotów o dowolnych kształtach.