poniedziałek, 06.05.2024 - tydzień (N)ieparzysty

W dniu 29 stycznia 2015 roku odbył się Dzień Otwarty Wydziału Elektrycznego – coroczna największa impreza promocyjna, w której udział biorą uczniowie ostatnich klas szkół średnich naszego regionu.

Impreza spotkała się z wielkim zainteresowaniem wśród maturzystów. Na Wydział przybyło blisko 400 uczniów z opiekunami. Program imprezy przewidywał spotkanie informacyjne oraz zwiedzanie laboratoriów w dwudziestoosobowych grupach.

Uczniów powitał Dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Paweł Sowa. Podczas wystąpienia Dziekan zwrócił uwagę na korzyści zawodowe płynące z ukończenia studiów na Wydziale Elektrycznym oraz przypomniał o obchodzonym w tym roku jubileuszu 70-lecia Wydziału. Głos zabrał również Prodziekan ds. Nauki i Organizacji dr hab. inż. Zbigniew Kaczmarczyk, prof. Pol. Śl., który opisał badania prowadzone na Wydziale oraz ich powiązania z działalnością dydaktyczną. Kolejne wystąpienie Przewodniczącego Wydziałowej Komisji promocji dra hab. inż. Krzysztofa Dębowskiego dotyczyło rozwoju nowoczesnych dziedzin nauki i ich powiązań z przemysłem. Prezentacje na temat kierunków studiów, zasad rekrutacji, współpracy z przedsiębiorstwami oraz życia studenckiego przygotował rzecznik Andrzej Kowalik.

W drugiej części spotkania, uczniowie udali się na zwiedzanianie wybranych laboratoriów Wydziału. Nasi pracownicy zaprezentowali następujące laboratoria:

Instytut Elektroenergetyki i Sterowania Układów
Laboratorium Model Węzła Energetycznego (dr inż. Marcin Niedopytalski),
Techniki Wysokich Napięć (dr inż. Dominik Duda, dr inż. Krzysztof Maźniewski),
Instytut Metrologii, Elektroniki i Automatyki
Laboratorium Techniki Cyfrowej (mgr inż. Marek Wymysło),
Laboratorium Elektroniki (dr inż. Damian Gonscz),
Laboratorium Automatyki Budynkowej (dr inż. Krzysztof Konopka),
Laboratorium Metrologii (dr inż. Krzysztof Musiał),
Instytut Elektrotechniki i Informatyki
Laboratorium Dynamiki Obwodów (dr inż. Michał Lewandowski),
Pokaz Robotów LEGO (dr inż. Bożena Wieczorek),
Laboratorium Układów Regulacji Maszyn Elektrycznych (dr inż. Tadeusz Białoń),
Laboratorium Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych (dr inż. Marcin Fice),
Katedra Optoelektroniki
Laboratorium AFM i Bondingu (mgr inż. Maciej Setkiewicz),
Laboratorium Światłowodów Włóknistych (mgr inż. Tomasz Herzog, mgr inż. Piotr Kałużyński),
Laboratorium Mikroskopii Elektronowej i Technologii Próżniowych (dr inż. Marcin Procek, dr inż. Erwin Maciak),
Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
Laboratorium Nadprzewodnictwa (dr inż. Mariusz Stępień),
Laboratorium Energoelektronicznych Układów Napędowych (dr inż. Grzegorz Jarek),
Pokaz Robotów Hexor (dr inż. Tomasz Stenzel),
Katedra Mechatroniki
Laboratorium Zrobotyzowanych Systemów Przemysłowych i Aktuatorów (dr inż. Damian Krawczyk),
Laboratorium Robotów i Manipulatorów (dr inż. Paweł Kielan),
Laboratorium Elementów i Systemów Mechatronicznych (dr inż. Marcin Szczygieł).

Grupy oprowadzali: mgr inż. Paweł Kubek, mgr inż. Wojciech Barwinek, mgr inż. Sebastian Barwinek, mgr inż. Tomasz Bartnikowski, mgr inż. Agnieszka Jakubowska, mgr inż. Seweryn Mazurkiewicz, mgr inż. Marek Szymczak, dr inż. Andrzej Sikora, dr inż. Roman Niestrój, mgr inż. Sabina Drewniak, dr inż. Cuma Tyszkiewicz, dr inż. Kamil Barczak, dr inż. Paweł Kowol, dr inż. Grzegorz Kłapyta, mgr inż. Zygmunt Kowalik, mgr inż. Krystian Frania, mgr inż. Dawid Makieła, mgr inż. Piotr Legutko.

W organizacji Dnia Otwartego uczestniczyli również studenci naszego Wydziału. Za część logistyczną odpowiadali panowie: inż. Marek Czopowski oraz inż. Damian Borzuchowski, a za oprowadzanie grup pan inż. Krzysztof Habelok.