sobota, 04.05.2024 - tydzień (P)arzysty

W dniach 9-10 kwietnia 2015 r. w miejscowości Skomielna Czarna odbyło się seminarium „Klimatyczne Uzdrowiska”, realizowane w ramach unijnego projektu „Czas na ekologiczny hotel”, jako wspólny projekt Instytutu Turystyki w Krakowie oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii realizowany w ramach Poddziałania 2.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gmin uzdrowiskowych, spółek i firm uzdrowiskowych oraz wybrani zaproszeni eksperci z zakresu środowiska, prawa, ekonomii i nowych technologii.

Główna tematyka seminarium skupiała się wokół trzech podstawowych zagadnień:

1. Upowszechnianie projektu Zielonej Energii PARP pt. Klimatyczne Uzdrowiska wraz z dyskusją nad problematyką zielonej energii w uzdrowiskach,
  2. Aktualny stan, sytuacja prawna oraz ocena stanu środowiska w polskich uzdrowiskach wraz z propozycją rozwiązań,
  3. Prezentacja najnowszych zdobyczy projektu do ich wykorzystania i popularyzacji na terenie gmin uzdrowiskowych.

Do udziału w seminarium jako przedstawiciel Politechniki Śląskiej został zaproszony dr hab. inż. Krzysztof Dębowski, który zaprezentował Wydział Elektryczny, działające na Politechnice Śląskiej Centrum Energetyki Prosumenckiej oraz Stowarzyszenie Klaster3x20. Przedstawiając prezentację zatytułowaną: „Przewidywany wpływ nowego modelu rynku energii, związanego z rozwojem OZE, na funkcjonowanie obiektów hotelowych i sanatoryjnych” prelegent zwrócił szczególną uwagę na możliwości ograniczenia kosztów energii elektrycznej, zwiększania efektywności energetycznej i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w obiektach hotelowych i uzdrowiskowych oraz na przewidywane zmiany na rynku energii elektrycznej prowadzące w kierunku modelu interaktywnego (MIREE).