poniedziałek, 29.04.2024 - tydzień (P)arzysty

W dniach 11-13 grudnia 2015 roku odbyła się w Zespole Pałacowo-Parkowym Bądzów pod Głogowem, II Konferencja Naukowa Studentów pt. „Generacja – Przesył – Wykorzystanie GPW”. W trakcie konferencji były zaprezentowane prace naukowo-badawcze studentów, doktorantów oraz członków Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Konferencja Naukowa „Generacja, Przesył, Wykorzystanie” to przedsięwzięcie którego nadrzędnym celem jest utworzenie platformy wymiany, prezentacji wyników badań naukowych oraz osiągnięć z zakresu generacji, przesyłu, dystrybucji oraz użytkowania i bezpieczeństwa energii elektrycznej.

W Konferencji uczestniczyli studenci, absolwenci i doktoranci naszego Wydziału. Dwóch z nich reprezentowało Koło Naukowe Energetyków, którego opiekunem jest dr inż. Michał Szewczyk. Podczas obrad zostały zaprezentowane trzy referaty:

• „Zwiększenie efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej poprzez zastosowanie nadążnego układu kompensacji mocy biernej na podstawie pomiarów jakości energii elektrycznej i parametrów sieci zasilającej” (mgr inż. Krzysztof Habelok),
  • „Actual methods for reducing losses in the system and provide energy in the future” (mgr inż. Mateusz Piątek),
  • „Zastosowanie opraw ledowych w ewakuacyjnym oświetleniu awaryjnym” (Tomasz Rusinowicz).

Zaprezentowane referaty zostały poddane ocenie przez Komitet Naukowy Konferencji. Jednym z Laureatów został mgr inż. Mateusz Piątek, którego referat został wyróżniony w kategorii „Najlepsza prezentacja doktorancka”. Należy podkreślić, że było to już drugie wyróżnienie dla Pana mgra inż. Mateusza Piątka. W poprzedniej edycji Konferencji, która odbyła się w 2014 roku, jeszcze jako student studiów II stopnia na Wydziale Elektrycznym zdobył główną nagrodę za najlepszy artykuł Konferencji GPW. Referaty w 2014 i 2015 roku były efektem wyników otrzymanych w ramach realizacji projektu inżynierskiego i pracy dyplomowej magisterskiej, które pisał pod kierunkiem Opiekuna Koła Naukowego Energetyków dra inż. Michała Szewczyka.

Uczestnictwo w obradach Konferencji GPW było możliwe dzięki dotacji JM Rektora Politechniki Śląskiej w ramach działalności Koła Energetyków.

Mgr inż. Mateusz Piątek był również uczestnikiem Konferencji Naukowej „Wpływ młodych naukowców na osiągnięcia polskiej nauki”, która odbyła się 9.01.2016 roku we Wrocławiu. Motywem przewodnim Konferencji było określenie jaki wpływ na rozwój polskiej nauki mają młodzi naukowcy oraz na jakie bariery natrafiają w swojej działalności naukowej. Poza studentami z polskich uczelni, było również sporo gości zza granicy. Z dumą informujemy, że wyróżnienie za najlepszą pracę pod tytułem: „Możliwości rozwoju energetyki przy minimalizacji kosztów wytwarzania” otrzymał mgr inż. Mateusz Piątek. Praca ta zostanie opublikowana jako jeden z rozdziałów monografii.