niedziela, 28.04.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 września 2022 roku zmarł prof. dr hab. inż. Marian Pasko, wieloletni pracownik Instytutu, a następnie Katedry Elektrotechniki i Informatyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. W latach 2009-2019 był Kierownikiem Zakładu Maszyn Elektrycznych i Inżynierii Elektrycznej w Transporcie. Profesor Marian Pasko był członkiem Senatu Politechniki Śląskiej (2008-2016), Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych (2013-2016), Komitetu Elektrotechniki PAN (od 1996) – przewodniczącym Sekcji Elektrotechniki Teoretycznej oraz członkiem Sekcji Maszyn Elektrycznych. Profesor Marian Pasko był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego konferencji SPETO, członkiem komitetów naukowych i programowych licznych czasopism krajowych i zagranicznych oraz komitetów programowych konferencji, wieloletnim Redaktorem Działowym Wydawnictwa Politechniki Śląskiej, w tym prac naukowych Politechniki Śląskiej "Elektryka". Uczestniczył w opracowaniu programów i uruchomieniu studiów inżynierskich na kierunku elektrotechnika oraz inżynierskich i magisterskich na kierunku elektronika i telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym. Przez wiele lat był także Przewodniczącym Oddziału Gliwicko-Opolskiego Oddziału PTETiS oraz członkiem Zarządu Głównego PTETiS. W latach 2009-2017 był również Przewodniczącym Rady Bibliotecznej Biblioteki Politechniki Śląskiej.

Odszedł od nas wybitny naukowiec i wychowawca wielu pokoleń inżynierów, specjalista w dziedzinie elektrotechniki. Obszarem zainteresowań naukowych Profesora Mariana Pasko była analiza i synteza układów liniowych, teoria wrażliwości i tolerancji, przetwarzanie i filtracja sygnałów, modelowanie złożonych układów elektrycznych i elektronicznych, jakość energii elektrycznej układów pracujących w warunkach deformacji napięć i prądów. Należał do wąskiego grona specjalistów z zakresu teorii mocy oraz optymalizacji obwodów z przebiegami odkształconymi.

Profesor był autorem lub współautorem 10 monografii, kilkudziesięciu podręczników akademickich, a także ponad 500 artykułów i referatów naukowych. Był także kierownikiem i wykonawcą wielu projektów naukowo-badawczych, promotorem prac inżynierskich magisterskich, doktorskich oraz recenzentem przewodów doktorskich, rozpraw habilitacyjnych, wniosków o tytuł profesora, a także wniosków o granty KBN, MNiSW, NCBR i NCN.

Za swoją pracę Profesor Marian Pasko otrzymał Złoty medal za długoletnią służbę, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznakę „Zasłużony dla Politechniki Śląskiej”, Medal im. Stanisława Fryzego, Medal im. Pawła J. Nowackiego, Złotą odznakę PTETiS. Dwukrotnie otrzymał zespołową Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz kilkadziesiąt razy Nagrodę Rektora Politechniki Śląskiej.

Z wielkim żalem i zbyt wcześnie żegnamy człowieka wielkiego serca, znanego ze swej pracowitości i uczciwości, lubianego wychowawcę i przyjaciela młodzieży.

Łączymy się w smutku z Rodziną i Najbliższymi Zmarłego.

Dziekan i społeczność
Wydziału Elektrycznego

Kierownik i pracownicy
Katedry Elektrotechniki i Informatyki

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedzielę 18 września (14:30 różaniec, 15:00 msza święta) w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej w miejscowości Las k. Żywca.