poniedziałek, 29.04.2024 - tydzień (P)arzysty

W dniu 13 listopada 2014 roku, Kancelaria Prezydenta RP zorganizowała seminarium eksperckie pt. „Energetyka obywatelska na rzecz lokalnego rozwoju gospodarczego”. Jednym z prelegentów był pracownik naukowy naszego Wydziału prof. dr hab. inż. Jan Popczyk z Instytutu Elektroenergetyki i Sterowania Układów.

W październiku 2014 roku Rada Europejska uzgodniła ramy polityki energetyczno-klimatycznej UE na lata 2020-2030. Wdrożenie zaproponowanych celów w naszym kraju w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej otwiera szerokie pole do dyskusji nad przekształceniem polskiej gospodarki, w szczególności poprzez zwiększenie udziału energetyki obywatelskiej. Celem seminarium było wypracowanie wspólnych odpowiedzi na pytania o wpływ energetyki obywatelskiej na rzecz rozwoju regionalnego, czynników decydujących o inwestycjach w energetykę rozproszoną oraz ewentualnych działaniach sektora publicznego w powyższych kwestiach.

Loża ekspercka prezentowała wybrane zagadnienia tematyczne:

• prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska) - "Wpływ energetyki obywatelskiej na rozwój lokalny",
  • dr hab. Mariusz Swora (Uniwersytet Jagielloński) - "Wpływ otoczenia regulacyjnego na dynamikę inwestycji w energetykę rozproszoną - aspekty prawne",
  • Rafał Czyżewski (Prezes Zarządu Energa-Operator) - "Współpraca energetyki konwencjonalnej z energetyką obywatelską - bilansowanie sieci oraz podział kosztów",
  • prof. Tomasz Mróz (Politechnika Poznańska) - "Efektywność energetyczna źródłem innowacyjnego rozwoju energetyki obywatelskiej”.

Seminarium prowadził Olgierd Dziekoński - Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP.

Wśród uczestników seminarium znaleźli się specjaliści z zakresu energetyki, prezesi przedsiębiorstw z branży energetycznej, przedstawiciele samorządu, jak również świata nauki, m.in.:

• Jerzy W. Pietrewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki,
  • Andrzej Czerwiński – Przewodniczący Stałej Sejmowej Podkomisji ds. Energetyki,
  • Profesor Maciej Nowicki – były Minister Środowiska,
  • Marcin Korolec – były Minister Środowiska,
  • Tomasz Podgajniak – były Minister Środowiska,
  • Profesor Krzysztof J. Kurzydłowski - Dyrektor NCBiR,
  • Maciej Bando – Prezes URE,
  • Henryk Majchrzak – Prezes PSE,
  • Zbigniew Michniowski – Wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia Miast "Energy Cities" i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cites”, Wiceprezydent Bielska Białej,
  • Mirosław Bobrzyński – prezes Euro Centrum w Katowicach.

Wnioski wyciągnięte z dyskusji potwierdzają konieczność innowacyjnych zmian, w szczególności rozwoju energetyki prosumenckiej, ustabilizowania polityki gospodarczej kraju w zakresie nowych źródeł energii elektrycznej, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego na szczeblu lokalnym oraz ścisłej współpracy ze sobą partnerów publicznych i prywatnych. Wystąpienie prof. Jana Popczyka dostępne jest w załączniku .